Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Komisyonu Euro Bölgesi ve AB’nin Büyüme Tahminlerini Yükseltti

Avrupa Komisyonu bugünkü raporunda büyüme tahminlerini yükseltirken tüm AB ekonomilerinin 2022'nin sonunda virüs öncesi GSYİH'ye geri döneceğini aktardı.
Avrupa Komisyonu Euro Bölgesi ve AB’nin Büyüme Tahminlerini Yükseltti
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Komisyonu bugün yayımladığı ilkbahar ekonomik tahmin raporunda AB ekonomisinin 2021’de yüzde 4,2, 2022’de yüzde 4,4 büyüyeceğini öngördü.

Euro Bölgesi ekonomisinin de bu yıl yüzde 4,3 ve gelecek yıl yüzde 4,4 büyüyeceği tahmin edildi.

Önceki tahminler yüzde 3,8 olmuştu. Rakamlar, Avrupa Komisyonu’nun Şubat ayında sunduğu rapora kıyasla büyüme görünümünde önemli bir yükselmeyi temsil etti.

2021 Bahar Ekonomik Tahminleri
Kaynak: European Commission

Büyüme oranlarının Avrupa Birliği (AB) genelinde değişmeye devam edecek olsa da tüm üye devlet ekonomilerinin 2022’nin sonuna kadar kriz öncesi seviyelere döneceği aktarıldı.

Euro Bölgesi 2021 ve 2022 enflasyonu sırasıyla yüzde 1,7 ve yüzde 1,3 olarak tahmin edildi. Euro Bölgesi ekonomik çıktısının, dördüncü çeyrekte virüs öncesi seviyelere beklenenden daha erken ulaşacağı belirtildi. Yukarı doğru revizyonlar, öncelikle ulusal kurtarma planlarından kaynaklandığı bilgisi de verildi.

AB’de kamu borcunun GSYİH’ye oranının bu yıl yzde 94 ile zirve yapacağı ve 2022’de yüzde 93’e biraz düşeceği öne sürüldü. Benzer şekilde Euro Bölgesi borç-GSYİH oranının bu yıl yüzde 102’ye yükselmesi ve ardından 2022’de yüzde 101’e biraz düşmesinin beklendiği söylendi.

Almanya GSYİH’si için 2021 ve 2022’de sırasıyla yüzde 3,4 ve yüzde 4,1 büyümeye işaret edildi. Fransa için rakamlar yüzde 5,7 ve yüzde 4,2 olurken İtalya için yüzde 4,2 ve yüzde 4,4 oldu. İspanya’nın yüzde 5,9 ve yüzde 6,8 büyüyeceği öngörüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu