Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ASO: TCMB Yatırımcılara Yüzde 12,5’ten Kredi Sağlamalı

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, reel sektörün kur şoklarına ve faiz oranlarına karşı aşırı kırılgan olduğunu belirterek, güncel politikanın risklerine değindi.
ASO: TCMB Yatırımcılara Yüzde 12,5’ten Kredi Sağlamalı
Yorum

Ankara Sanayi Odası Şubat ayı meclis toplantısını gerçekleştirdi. ASO Başkanı Nurettin Özdebir ve Kredi Garanti Fonu (KGF) Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Özegen toplantıda görüşülen konulara dair açıklamada bulundu.

Rusya ile Ukrayna arasındaki gelişmelere değinen Özdebir, ABD’nin ve batılı ülkelerin finansal ve ticari yaptırım açıklamalarının, küresel sıkıntının boyutlarını gösterdiğini ifade etti.

Rusya’nın doğal gaz, buğday, bakır, paladyum ve alüminyum gibi birçok emtia açısından zengin bir ülke olduğunu hatırlattı. Burada krizin derinleşmesi durumunda gelişmekte olan ülkelerde emtia fiyatlarının artacağını bunun da enflasyonun yükselteceğini aktardı.

Ayrıca yerel para birimlerine de olumsuz yansıyacağını ekledi. Hali hazırda Covid 19 virüsünde Omikron varyantının tüm dünyada devam etmesinin ve merkez bankalarının yüksek enflasyon için çözüme odaklanmalarının da belirsizlikleri artırdığını söyledi.

Kur korumalı mevduat (KKM) hesabından bahseden Özdebir, bunun sayesinde kurlar üzerindeki baskının azaltıldığını aktardı. Fakat bankaların kredi verme oranlarının ve reel sektörün likiditeye ulaşma imkanlarının azaldığını söyledi.

Konuşmasına “Bir ekonomide karlar daha çok finansal faaliyetlerden elde ediliyor, mal ve hizmet ticareti ile üretiminden elde edilen karlar azalıyorsa, orada finansallaşmadan bahsedilir. Son dönemde uygulamaya konulan politika tercihlerinin finansallaşma riski ortaya çıkarabileceği unutulmamalıdır. Bu durum üretim gücümüz üzerinde olumsuz bir etkiye neden olabilecektir.” sözleriyle devam etti.

TÜİK Enflasyonuyla Halk Enflasyonu Arasında Fark Var

Ocak Enflasyonu Hem Aylık Hem Yıllık Bazda Beklentilerden Yüksek Geldi
Kaynak: TÜİK

“Mevcut durumda reel sektör firmaları döviz kuru ve faiz oranı şoklarına karşı pandemiden önceki döneme göre daha yüksek düzeyde kırılgandır.” diyen Özdebir, borç birikiminin Türk lirasının değer kaybı ve döviz cinsinden borçların artan değeriyle daha da şiddetlendiğini dile getirdi.

Bilançosunda bozulma olan firmaların, krediye ulaşma maliyetlerinin arttığını ve talep edilenden daha az kredi ya da yüksek faizle borçlanır hale geldiklerini söyledi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın son toplantıda politika faizini yüzde 14’te bıraktığını hatırlatarak, “Enflasyonu kontrol altına almadan attığımız adımların faizlerde kalıcı bir düşüşe neden olmadığını maalesef görüyoruz. “ dedi.

Bankanın yatırımcılara yüzde 12,5 ile kredi sağlama imkanı olduğunu, bunu kullanmasının üretimin devamlılığı açısından çok önemli olduğunu dile getirdi.

Enflasyonla mücadele kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı KDV indirimlerini çok önemli olduğunu belirtti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon ile hane halkının hissettiği enflasyon arasında ciddi fark olduğunu ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu