Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’den Rosengren Aşı Haberlerine Rağmen 6 Aylık Aşırı Dalgalanma Bekliyor

Aşı haberleri gelmesine rağmen FED'den Rosengren önümüzdeki 6 ayın oldukça dalgalı geçeceği yorumunda bulundu.
FED’den Rosengren Aşı Haberlerine Rağmen 6 Aylık Aşırı Dalgalanma Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Pazartesi günü Pfizer ve BioNTech, Covid-19 aşısının bulaşıcılığı önlemede %90’dan fazla etkili olduğunu açıkladılar. Duyuruları, beklenenden daha yüksek etkinlik oranı göz önüne alındığında sağlık ve yatırım topluluklarını şaşırttı. Salgının daha çabuk üstesinden gelinebileceği konusunda iyimserlik getirdiler.

Boston Federal Rezerv Bankası Başkanı Eric Rosengren ise küresel ekonomi koronavirüs salgınının etkileriyle boğuşmaya devam ederken önümüzdeki 6 ay boyunca aşırı dalgalı olacağını ifade etti. Ayrıca aşının dağıtılmasının zaman alacağına inandığını belirtti.

Fed, Eylül ayında ABD ekonomisinin 2020’de %3 ila %4 arasında küçüleceğini, 2021’de %3,6 ile %4,7 arasında toparlanacağını tahmin ediyor.
FED Eylül Ayı Ekonomik Büyüme Tahmini
Kaynak: FED

Aynı zamanda ekonomik performansın, ne kadar parasal ve mali teşvik uygulandığına bağlı olacağı düşünülüyor. ABD kanun yapıcılarının ne kadar ekonomik yardım sağlayacağı ve ne zaman kararlaştırılabileceği konusunda ise soru işaretleri bulunuyor.

CNBC’den Joumanna Bercetche’ye konuşan Rosengren, “Aşı hakkında çok iyi bir haber ve aşının etkinliği insanların beklediğinden çok daha yüksek görünse de bunu yaygın olarak dağıtmak hala oldukça zor olacak ve kaç kişinin gönüllü olarak aşı olacağına dair hala sorular var,” ifadelerini kullandı.

Rosengren, kendisinin de tahminine göre 2021’in ikinci yarısına kadar bir iyileşme beklenmiyor. Ancak o tarihten sonra çok güçlü bir büyümeye sahip olunması gerektiğini söylüyor. Sahip olunan mali ve para politikasının göz önünde bulundurulması gerektiğine ve aşının ne kadar dağıtılabileceğine bakılacağını söylüyor. Yine de önümüzdeki 6 ayın oldukça dalgalı geçeceğini düşünüyor.

Dünya genelindeki koronavirüs vaka sayısı 52 milyona yaklaşırken, 1,2 milyondan fazla ölüm ve yaklaşık 36,5 milyon iyileşme gerçekleşti.
Koronavirüs Günlük Vaka Sayısı Artışı
Kaynak: Worldometer

Dün günlük yeni vaka sayısı 542 bini geçerken, 5 – 6 – 7 Kasım tarihlerinde tüm zamanların en yüksek günlük vaka sayılarına ulaşıldı. Birçok Avrupa ülkesinde günlük rekor vaka sayılarına ulaşılırken, Ekim sonunda ABD’de günlük 100 bin vaka sayısı ilk kez geçildi.

UBS Başkanı Axel Weber de aşının ekonomik iyileşmeyi hızlandıracağı yanılsamasına kapılmamak gerektiğini söyledi. Weber, bir aşıyla bile küresel ekonominin kriz öncesi seviyelere geri dönmesinin zaman alacağını düşünüyor.

Joumanna’ya konuşan bir diğer isim olan Weber, “İleriye dönük, karamsar değilim. Demek istediğim, eninde sonunda bunu atlatacağız. Ama bunun hızlı olacağı yanılsamasına kapılmamalıyız, biraz zaman alacaktır. Kriz öncesi GSYİH düzeylerine geri dönmek en az bir yıl olacaktır. İşsizliğin ve kriz öncesi büyümenin geri dönmesine yakın bir yerde olmak 1 veya 2 yıl alacak. Bu yüzden karşı karşıya olduğumuz şey uzun bir iyileşme olacak,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu