Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Aralık Ayı RKGE-MA Değeri 3 Puan Artışla 110,4’e Yükseldi

TCMB yılın son reel kesim güven endeksi sonuçlarını açıkladı. Aylık bazda artış gösteren endeks hazırlanırken, içinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda, iyimser olanların oranının %12’ye gerilediği gözlendi.
Aralık Ayı RKGE-MA Değeri 3 Puan Artışla 110,4’e Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi (RKGE) sonuçlarını açıkladı. Yılın son ayında RKGE puanında artış oldu.

İmalat sanayinde faaliyet gösteren 1736 işyerinin yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen sonuçlara göre mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksinde (RKGE-MA) de iyileşme sağlandı.

Aralık 2020 döneminde RKGE 106,8, RKGE-MA 110,4 değerine yükseldi.
İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi
Kaynak: TCMB

Yapılan açıklamada gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması, üretim hacmi, mevcut mamul mal stoku ve toplam sipariş miktarının endeksi artış yönünde etkilediği belirtildi.

Düşüş yönünde etkileyenlerden ise son üç aydaki toplam sipariş miktarı ile gelecek üç aydaki toplam istihdama ilişkin değerlendirmelerin etkisi oldu.

Son üç ayda üretim hacminde artış bekleyenler lehine olan seyir kasım verilerine göre zayıflarken, iç piyasada sipariş miktarı ve ihracat siparişlerinde artış olacağını bekleyenlerin oranında yükselme gerçekleşti.

Aralık ayında mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğunu bildirenlerin sayısı bir önceki aya kıyasla zayıfladı. Kasım dönemine kıyasla mevcut mamul mal stokları seviyesinin normalin üzerinde olduğunu bildirenler, mevsim normallerinin altında olduğunu düşünmeye başladı.

Gelecek üç aya baktığımızda üretim hacminde ve ihracat sipariş miktarında artış bekleyenlerin sayısının fazlalaştığı görüldü.
İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi - Gelecek 3 Aylık İstihdam
Kaynak: TCMB

Yine gelecek üç ayda iç piyasa sipariş miktarında da azalış bekleyenler lehine olan seyir artış bekleyenler lehine dönüşüm sağladı. Son üç aylık dönemde ortalama birim maliyetlerinde artış olacağını bildirenlerin sayısı azaldı. Öte yandan gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler arttı.

Gelecek 12 aylık dönemde yıllık üretici fiyat endeksi (ÜFE) beklentisi 1,1 puan artışla %15,8 olarak açıklandı. Faaliyet gösterdiği sanayi koluna dair iyimser beklentisi olanların oranı %12’ye, kötümserlerin %10,5’e gerilerken, bir önceki ayla beklentisi aynı kalanların oranı %77,5’e yükseldi.

Cuma günü TCMB tarafından açıklanan bir diğer önemli veri imalat sanayi kapasite kullanım oranı (KKO) oldu. Aralık ayında KKO oranı Kasım verilerine kıyasla 0,2 puan azalarak %75,6’ya geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu