Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Aralık’ta BAE Ticari Faaliyeti Artarken, İstihdam Daha da Azaldı

Birleşik Arap Emirlikleri'nin Aralık ayı PMI verileri, ticari faaliyetin arttığını gösterirken, istihdamın daha da azaldığını ortaya koydu.
Aralık’ta BAE Ticari Faaliyeti Artarken, İstihdam Daha da Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Birleşik Arap Emirlikleri’nin petrol dışı ekonomisinin sağlığı, Kasım ayında kötüleşmeye devam etmişti. Aralık ayına dair veriler ise ticareti faaliyetlerde artış kaydedildiğini gösterdi. Buna karşın birikmiş işlerdeki azalma ile iş sayısında düşüşün daha da hızlandığı görüldü.

Birleşik Arap Emirlikleri mevsim etkilerinden arındırılmış Aralık ayı manşet PMI verisi, Kasım’daki 49,5 seviyesinden 51,2 seviyesine yükseldi.
BAE PMI - Aralık 2020
Kaynak: Markit Economics

Petrol dışı özel sektör ekonomisindeki çalışma koşullarına doğru genel bakış sağlamak için tasarlanan birleşik gösterge, 16 ayın en yüksek seviyesine yükselmesine rağmen büyüme oranının ılımlı kaldığı görüldü. BAE petrol dışı özel sektör ekonomisi, satışlarda daha hızlı bir yükseliş ve ihracat talebinde güçlü bir artışla desteklendi. Ayrıca ticari faaliyette yenilenen bir yükseliş gerçekleşti.

Birikmiş işlerdeki azalmayla iş sayısı hızlı bir şekilde düşmeye devam etti. Fiyat baskıları ay boyunca zayıf kalırken, gelecekteki faaliyetler için görünüm Kasım ayının rekor düşük seviyesinden biraz iyileşti. Yıl sonunda çıktı seviyeleri büyüme sınırına döndü. En son veriler, petrol dışı faaliyette Eylül 2019’dan bu yana en hızlı ikinci olan sağlam bir artışa işaret etti. Firmalar üretimdeki artışı piyasa koşullarındaki iyileşmeye ve müşteri talebinde sürekli bir artışa bağladı.

Yeni işer Aralık’ta artarken, Kasım’daki hafif genişleme oranına kıyasla daha belirgin bir hızda yükseliş gösterdi. Yaşanan yükseliş, yurt dışından özellikle Körfez ülkelerinden gelen talepte sağlam bir artışa ve fiyat indirimi tekliflerinin devam etmesine bağladı. Özellikle yeni ihracat siparişleri 15 ayın en güçlü oranında büyümeye işaret etti.

Kasım ayından itibaren işten çıkarma oranının hızlanmasıyla birlikte istihdam rakamları Aralık’ta düşmeye devam etti.
BAE PMI İstihdam Endeksi - Aralık 2020
Kaynak: Markit Economics

Firmalar, 2020 boyunca her ay iş güçlerini azalttılar. Son düşüş, birikmiş işlerde görülen düşüşün ortasında gelirken, art arda dördüncü ayında da daralma gösterdi. Ancak tükenme hızı Ekim’in son rekorundan tekrar yavaşlama kaydetti. Üretimde yenilenen artışın ortasında ise şirketler, Kasım’da kaydedilen düşüşü kısmen telafi ederek satın alma faaliyetlerini Aralık’ta genişletti.

Girdi satın alımındaki artış da marjinal ve seri ortalamasından daha yumuşak gerçekleşti. Alımlardaki artış, firmaların stok seviyelerini yeniden oluşturmalarına yardımcı oldu ve Ağustos’tan bu yana ilk kez iyileşme gösterdi. En son veriler, büyük ölçüde değişmeyen girdi fiyatlarına işaret ettiği için yıl sonunda maliyet baskıları hafifledi. Ardından müşteriler için rekabet edebilmek adına satış ücretlerini daha da düşürdüler. Ancak indirim oranı Mayıs’tan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Bazı şirketlerinse tedarikçilerine Aralık’ta ödeme yapmakta zorlandığı ve bunun da satıcıların girdilerin teslimatını geciktirmesine neden olduğu görüldü. Sonuç olarak genel teslimat sürelerinin kısalması, tarihsel standartların altında kaldı. Önümüzdeki 12 aylık faaliyetin görünümü ise Kasım’ın rekor düşük seviyesinden sadece biraz yükseldi. Çoğu şirket küresel ekonomik koşullarda geniş bir toparlanma umutlarına rağmen ticari faaliyetlerin 2021’de sabit kalmasını bekliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu