Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Anlaşmasız Brexit Risklerini Ele Alan Hükümet Raporu Endişeleri Artırdı

İngiltere’nin en kötü senaryosu anlaşmasız Brexit planlarının, gıda kıtlığı ve kamu düzensizliğine neden olacağı söylendi. Detaylara aşağıda;
Anlaşmasız Brexit Risklerini Ele Alan Hükümet Raporu Endişeleri Artırdı
Yorum

Çarşamba günü yayınlanan ve 2 Ağustos’ta hazırlanan “Operation Yellowhammer” en kötü durum varsayımlarında, hükümet Boris Johnson’ın başbakanlığa geldikten dokuz gün sonra anlaşmasız Brexit planlamasının temelini oluşturduğunu belirtti.

İngiltere’nin 31 Ekim’de Avrupa Birliği’nden bir anlaşma yapmadan ayrılması durumunda olabilecek en kötü senaryoya bakan belge, kısmen Brexit’e yaklaşırken devam eden politik karışıklık nedeniyle kamuoyunun ve işletmelerin böyle bir sonuca yönelik hazırlığının düşük olacağı konusunda uyardı.

Kamyonların Manş Tüneli’ni geçmek için iki buçuk gün kadar beklemeleri gerekebileceğini ve İngiliz vatandaşlarının AB sınır mevkilerinde artan göç kontrollerine tabi tutulabileceğini belirtti.

Operation Yellowhammer Raporu “Bazı taze yiyecekler için arz azalacak. Panik alımının gıda arzı aksamasına neden olma ya da bunu daha da artırma riski var” diyen rapor, anlaşmasız bir Brexit’ten sonraki ilk gün Manş Tüneli’ndeki trafik akışının %60 oranında azaltılabileceğini belirtti. En büyük bozulmanın da üç aya kadar sürebileceğini öne sürdü. Trafik kuyruklarının yakıt dağıtımlarını etkileyebileceği, Londra ve güneydoğu İngiltere’deki tedarikleri bozabileceği ve panik alımının ülkenin diğer bölgelerinde kıtlığa neden olabileceğini aktardı.

Belgede polis ve güvenlik hizmetleri arasındaki bilgi paylaşımı gibi sınır ötesi finansal hizmetlerin de etkileneceği dile getirildi.

Operation Yellowhammer Raporu Anlaşmasız Brexit riskleri Operation Yellowhammer belgelerinin ilk olarak 18 Ağustos’ta Sunday Times isimli gazetede yayınlandığı belirtildi. Anlaşmasız hazırlıkları koordine etmekten sorumlu bakan Michael Gove, o zaman belgenin eski olduğunu ve mevcut hazırlık seviyelerini yansıtmadığını söylemişti.

Çarşamba günü yaptığı açıklamada beş sayfalık yayınlanan belgede yer alan varsayımların şu anda incelendiğini fakat onların planların en son tamamlanmış tekrarı olduğunu belirtti. İşçi Partisi’nin Brexit Sözcüsü Keir Starmer; “Hükümetin bu sert uyarıları görmezden gelmeye ve halkın delilleri görmesini engellemeye çalışması tamamen sorumsuzluk” dedi. Ayrıca Boris Johnson’un artık İngilizler ile anlaşmasız Brexit’in sonucu konusunda dürüst davranmadığını kabul etmesi gerektiğini vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu