Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AMB Yönetim Konseyi Christine Lagarde için Bir İtirazda Bulunmayarak Onay Verdi

Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) Yönetim Konseyi, IMF Başkanı Christine Lagarde'ı aday göstermesine bir itirazda bulunmadı.
AMB Yönetim Konseyi Christine Lagarde için Bir İtirazda Bulunmayarak Onay Verdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Günlerdir merakla beklenen AMB’nin faiz indirim kararı bugün sonuçlanmış ve herhangi bir faiz indirimine gidilmemişken, Eylül ayı için bir beklentinin söz konusu olduğu biliniyor. En az 2020 yılı ortasına kadar faiz oranlarını sabit ya da daha düşük seviyede tutulacağı bilinen banka, bir süredir başkanlık konusuyla da gündemdeydi.

Bilindiği üzere AMB’nin şu anki mevcut başkanı Mario Draghi’nin Ekim ayında görev süresi dolacak ve yerine kimin geleceği bir süredir tartışma konusuydu. Kısa süre önce Draghi’nin boş kalan koltuğuna IMF Başkanı Christine Lagarde aday gösterilmişti.

Bugün AMB Yönetim Konseyi, Avrupa Birliği liderleri tarafından AMB Başkanlığı için aday olarak gösterilen Lagarde’nin atanmasına bir itirazı olmadığını duyurdu.

Lagarde'nin Atanmasına Bir İtiraz BulunmuyorAMB’den gelen açıklamada bugün toplanan Yönetim Konseyi’nin mevcut IMF Başkanı Lagarde’nin adaylığına karşı çıkmadığı ve konseyin bu konuya ilişkin herhangi bir itirazı olmadığı bildirildi. AB üyesi olan ülkenin liderleri, 31 Ekim 2019’da görev süresi dolacak olan Draghi’nin yerine Lagarde’nin getirilmesi konusunda fikir birliği sağlamıştı.

Bugün itibarıyla bankanın Yönetim Konseyi’nin de onayı alındı. Yetkililerin bu kararı Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde yayımlanmasının ardından Avrupa Parlamentosu’nun onayından da geçecek. Kabul gördüğü takdirde, Lagarde bankanın yeni başkanı olarak AB Komisyonu tarafından atanacak.

2011 yılından beri IMF Başkanlık görevini yürüten Lagarde oradaki ilk kadın başkan olduğu gibi, AMB Başkanlığına gelmesi durumunda banka da ilk kez bir kadın başkan görecek.

Lagarde 2011 Yılından Bu Yana IMF Başkanlık Görevini YürütüyorDiğer bir yandan Lagarde’nin başta Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından önerilmesi, AB liderlerine bankanın yapısını siyasetçilerin şekillendirdiğini düşündürüyor.

Ayrıca Lagarde’nin 63 yaşındaki bir avukat ve aynı zamanda iş kadını olması göz önüne alınıp, bununla birlikte daha önce merkez bankası başkanlığı yapmamış olması “tecrübesiz” olduğunu düşündürüyor. Bu sebeple de piyasalar kendisine başkanlık konusunda biraz şüpheci yaklaşıyor.

2011 yılında bankanın başkanlığına atanan Draghi ise bölgenin ortak para birimini korumak için her şeyi yapacağını vaad etmişti.

Draghi 2011 Yılında Bankanın Başkanlığına AtandıEuro Bölgesi için büyük önem arz eden AMB’nin durumundan endişe eden uzmanlar, Lagarde’nin başkanlığa geldiğinde yanlış kararlar vermesi durumunda ne gibi tehlikelerle karşı karşıya kalınacağını değerlendirdi. Başkanın yanlış bir karar almasıyla Avrupa projesinin çökeceğini öngören uzmanlar, buna karşın Lagarde’nin doğru kararlarının da olumlu etkiler sağlayacağını düşünüyor.

Bankanın başkanlık konusu henüz çözüme kavuşmamışken, Avrupalı liderler ise başka bir konuda anlaşmazlık yaşıyor. Ekim ayında Lagarde’nin Draghi’nin yerine geçmesi halinde IMF Başkanlığı koltuğu boş kalacak. Bu konuyu tartışan liderler, onun yerine kimin geçeceği konusunda ters düşüyor.

Görüşmelerden edinilen bilgiye göre IMF Başkanlığı için şu an öne çıkan hiçbir aday bulunmuyor. Aday isim konusunda anlaşmaya varamayan liderler Lagarde’nin ardından gelecek yeni başkanın kıtadan biri olması konusunda ortak görüşe sahip. Bununla birlikte resmi olarak gösterilecek bir aday olmamasına rağmen pek çok AB ülkesinden farklı öneriler geliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu