Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’da Perakende Satışlar Eylül’de %2,5 Azaldı

Ağustos ayında artan Alman perakende satışları için beklenen Eylül ayı istatistikleri yayımlandı.
Almanya’da Perakende Satışlar Eylül’de %2,5 Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) Eylül ayına ilişkin perakende satış verilerini açıkladı. Buna göre yılın dokuzuncu ayında perakende satışlar bir önceki aya göre yüzde 2,5 azaldı.

Beklenti yüzde 0,6 artışa işaret ediyordu.

Almanya’da perakende satışlar Ağustos’ta yüzde 1,1 artarak yüzde 1,2’lik beklentileri hafifçe kaçırmıştı. Yine de kriz öncesi Şubat 2020’ye kıyasla Ağustos ayında perakende satışlar yüzde 6,0 daha yüksekti.

Yıllık bazda da beklentileri kaçıran perakende satışlar 2020’nin Eylül ayına göre yüzde 0,9 geriledi.
Almanya’da Perakende Satışlar Eylül 2021
KAYNAK: Destatis

Aylık bazda gıda dışı satışlar, tekstil, giyim, ayakkabı ve deri eşya öncülüğünde yüzde 5,1 düşerken, çevrimiçi ticaret yüzde 2,0 azaldı. Gıda, içecek ve tütün ürünleri satışları ise yüzde 0,9 arttı.

Bununla birlikte kriz öncesi Şubat 2020’ye kıyasla, Eylül ayında perakende satışlar yüzde 3,7 daha yüksekti.

Beklentilerin altında gelen perakende satış verileri, Avrupa’nın en büyük ekonomisine ilişkin hayal kırıklığın yaratan rakamlar arasına eklendi. Geçen hafta açıklanan rapor da Alman ekonomisinin üçüncü çeyrekte beklentilerin altında büyüdüğünü göstermişti.

Almanya ekonomisi, önceki üç aylık dönemde yukarı yönlü revize edilen yüzde 1,9’luk genişlemenin ardından Temmuz-Eylül 2021’de çeyreklik bazda yüzde 1,8 büyümüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu