Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman İmalat Sektörü Ağustos’ta Güç Kaybetti

Almanya’nın güçlü imalat sektörüne ilişkin beklenen PMI verisi açıklandı.
Alman İmalat Sektörü Ağustos’ta Güç Kaybetti
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit, Almanya için öncü İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerini açıkladı. Öncü veriye göre okuma Ağustos’ta 62,7’ye geriledi.

Beklenti 65’e işaret ediyordu. İmalat PMI 6 ayın düşüğünü temsil etti. Temmuz’da nihai okuma 65,9 olmuş, fabrika faaliyetlerinde Nisan ayından bu yana en güçlü büyümeye ve kayıtlardaki en yüksek üçüncü büyümeye işaret etmişti.

Ağustos’ta Almanya Hizmet PMI Faaliyet Endeksi 61,5 olarak 2 ayın en düşük seviyesine geriledi.
Almanya Öncü Ağustos 2021
Kaynak: IHS Markit

Almanya İmalat Çıktı Endeksi de 59 ile 7 ayın en düşüğü oldu. Bununla birlikte anket, Alman ekonomisinin imalat üretimindeki daha fazla kısıtlamaya rağmen Ağustos’ta güçlü bir şekilde büyümeyi sürdürdüğünü öne sürdü.

IHS Markit’ten Phil Smith ankete ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Ağustos ayındaki öncü PMI hala büyüme bölgesi içindeyken, Alman özel sektörünün toparlanması sağlıklı bir hızda devam ediyor gibi görünüyor.

Büyüme Temmuz ayından bu yana yavaşlamış olsa da veriler üçüncü çeyrekte Haziran ayına kadar üç ayda görülen GSYİH’deki yüzde 1,5’lik geçici artıştan daha güçlü bir ekonomik genişlemeye işaret ediyor.”

Aynı zamanda bunun imalatta daha fazla yavaşlama belirtilerine rağmen gerçekleştiğini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu