Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Enflasyonu Temmuz’da %3,8’e Yükseldi

Haziran'da %2,3 oranında gerçekleşen Almanya enflasyonu, Temmuz ayında beklentilere paralel artış gösterdi.
Almanya Enflasyonu Temmuz’da %3,8’e Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) Temmuz 2021 dönemine ilişkin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) sonuçlarını açıkladı. Avrupa’nın en büyük ekonomisinde enflasyon yılın yedinci ayında yıllık bazda %3,8 ile ön tahminlere uyumlu geldi.

Aylık enflasyon %0,9 ile ekonomistlerin beklentilerini karşılarken, Ağustos için %0,5 artış bekleniyor.
Almanya TÜFE 0,9 Puan Arttı
Kaynak: Destatis

Mal fiyatları 2020’nin Temmuz ayı ile kıyaslandığında ortalama %5,4 arttı. Söz konusu dönemde enerji ürünleri fiyatları %11,6 artışla, genel enflasyonun çok üzerinde gerçekleşti.

Destatis tüketici fiyatlarından sorumlu isim Christoph-Martin Mai, geçen ay meydana gelen yükselişin baz etkisinden kaynaklandığını söyledi. Bir yıl önce hayata geçirilen vergi indirimlerinin mal fiyatlarını düşürdüğünü, bu durumun geride kalmasının ise enflasyonda yükseliş yaratmasının beklendiğini ifade etti.

Gıda fiyatları yıllık bazda %4,3 arttı. Alt kategorilere bakıldığında sebzelerde %7,2, yenilebilir katı yağlarda %6, sıvı yağlarda %9, giyim eşyalarında %6,2, taşıtlarda %5,2, mobilyada %4 oranında yükseldi.

Cep telefonları tüketici fiyat endeksi ise Temmuz’da bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında %2,9 oranında geriledi. Enerji hariç enflasyon %2,9’luk artış gösterdi.

Hizmet grubunda %2,2 oranında artış meydana gelirken, araç bakım ve onarımında %4,9, restoran hizmetlerinde %3,6, sosyal kurumlar tarafından verilen hizmetlerde %5,1’lik artış oldu.

Enerji fiyatları bir önceki aya göre %1,3, gıda fiyatları %0,4 yükseldi. Harmonize tüketici TÜFE (HICP) ise %3,1 ile piyasanın beklentisiyle aynı oranda geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu