Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Almanya’da Mayıs Enflasyonu %2,5 Oranında Gerçekleşti

Bir önceki veri döneminde %2 olan Almanya TÜFE’si, Mayıs ayında %2,5 seviyesine yükseldi.
Almanya’da Mayıs Enflasyonu %2,5 Oranında Gerçekleşti

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı. Ön tahminlere göre Avrupa’nın en büyük ekonomisinde enflasyon 2021’in Mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %2,5 ile beklentiden fazla geldi.

Piyasanın tahmini %2,3 artış olmasıydı. Bir önceki ay olan Nisan’da %2’ye yükselmişti.

Geçici sonuçlara göre enflasyon Mayıs’ta bir önceki aya kıyasla %0,5’lik artış kaydetti.
Almanya Enflasyon Ön Tahminleri
Kaynak: Destatis

Ekonomistler aylık bazda %0,3 artış olmasını bekliyordu. Almanya harmonize TÜFE (HCIP) yıllık bazda %2,4 artışla tahminlere yakın gelirken, aylık bazda %0,3 ile beklentiyi karşıladı.

Mayıs ayında enerji grubunun enflasyonu %7,9’dan %10’a, hizmet enflasyonu %1,6’dan %2,2’ye yükseldi. Öte yandan Nisan’da %1,9 olan gıda enflasyonunun %1,5 seviyesine gerilediği tahmin edildi.

Uyumlaştırılmış tüketici fiyat endeksi, 2020’nin Mayıs ayına göre %2,4, bir önceki aya göre %0,3 arttı. Açıklanan rakamlar ön tahminleri ifade erken kesin sonuçların 15 Haziran’da duyurulacağı bildirildi.

Açıklamada coronavirüs salgınının bazı malların piyasada bulunmasını zorlaştırdığı, bunların da fiyatlar üzerinde etki yarattığı ifade edildi. 89 bin insanın virüs nedeniyle hayatını kaybettiği Almanya, 3,6 milyonla vaka sayısı bakımından onuncu ülke konumunda. Günlük vaka sayısı ise Nisan ayındaki zirvelerden sonra düşüş gösteriyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum