Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’nın Ağustos İmalat PMI Verileri Beklentileri Aşarken Resesyon Riskine İşaret Veriyor!

Euro Bölgesi'nin lokomotif ülkesi Almanya'nın imalat PMI verileri Ağustos ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Almanya’nın Ağustos İmalat PMI Verileri Beklentileri Aşarken Resesyon Riskine İşaret Veriyor!
Yorum

Avrupa’nın dev ekonomisi olan Almanya, geride bıraktığımız günlerde Haziran ayı ihracat verilerindeki düşüşle gündeme gelmişti. Beklentilerle uyumlu gerçekleşen bu durum, %0,1 oranında azalışa tekabül ederken, tutar 110,4 milyar Euro olarak belirlenmişti.

Almanya’da satın alma yöneticileri endeksi olarak bilinen PMI verileri IHS Markit verilerine göre Ağustos’ta 43.6 seviyesinde kaydedildi ve böylelikle 43.0 olan beklentileri fazlasıyla karşıladı. Temmuz ayına ilişkin veri ise 43.2 olarak biliniyordu.

Bugün imalat PMI verileriyle gündeme gelen Almanya’nın Ağustos ayında beklentilerin üzerinde bir rakama ulaştığı görülürken, Fransa’da ise bileşik PMI verileri imalat sektörü desteğiyle güçlendi.

Almanya Bugün İmalat PMI Verileriyle Gündeme GeldiBu kapsamda Euro Bölgesi’ndeki iki ülkenin de verileri beklentilerin üzerinde geldi. Ayrıca imalat verisi beklentileri fazlasıyla karşılamasına rağmen hala 50 seviyesinin altında seyrediyor. Önemli bir nokta olarak, imalat sektöründe üst üste sekiz ay boyunca daralma eğiliminde olarak, Avrupa’nın en güçlü ekonomisinde şirketlerin muhtemel bir resesyona hazırlıklı olması için mesaj veriyor.

İmalatın yanında hizmet sektörü verisi de 54.4 seviyesi ile 54.0 olan beklentinin üzerinde gelmesine rağmen, son 7 ayın en düşüğünde olarak kaydedildi. Söz konusu veri Temmuz ayında ise 54.5 olarak kaydedilmişti. Fakat bunlara rağmen hizmet sektörü büyümesini sürdürüyor ve imalat sektöründeki daralmanın dengelenmesine yardımcı oluyor.

Temmuz’da 50.9 olarak kaydedilen bileşik PMI verileri bahsedilen dönemde 51.4 oldu ve böylelikle 50.6 olan beklentileri rahatça karşıladı. Fakat buna rağmen veri son 6 yılın düşüğüne yaklaştı.

Veri Son 6 Yılın Düşüğüne YaklaştıAvrupa’nın ikinci büyük ekonomisi Fransa’da ise özel sektör Ağustos ayında beklentilerin üzerinde hızlandı. Bunda güçlü performans sergileyen hizmet sektörünün imalattan destek alması etkili oldu. Yine IHS Markit’ten alınan verilere göre Fransa’da bileşik PMI Temmuz’da 51.9 olarak kaydedilmişti. Ekonomistler hafif bir gerileme öngörürken, rakam Ağustos ayında 52.7’ye çıktı.

PMI verisinde meydana gelen bu yükseliş, yeni siparişlerin geçtiğimiz Kasım ayından bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirmesi ve talepte görülen artışın hemen ardından geldi. Bununla birlikte Fransa’nın imalat sektöründe meydana gelen iyileşmeler Euro Bölgesi’nde 2019 yılı sonuna doğru büyüme bekleyen ekonomistler için iç açıcı oluyor.

Euro Bölgesi’nin bütünü incelendiğinde, özel sektörün ekonomik faaliyetlerinin söz konusu dönemde beklentilerin üzerinde artış gösterdiği bilgisine ulaşıldı.

Söz Konusu Dönemde Beklentilerin Üzerinde Artış  VarIHS Markit’ten ulaşılan verilere göre Avrupa’nın bileşik PMI verileri Ağustos’ta 51.8 seviyesine çıktı. Bu yükseliş Temmuz ayıyla kıyaslandığında hafifçe daha güçlü bir toparlanmayı gösterir nitelikte. Diğer taraftan imalat PMI verisi de 47 olarak kaydedildi. Böylelikle 46.2 puan olan beklentiyi aştı. Fakat daha önce de belirttiğimiz gibi 50 seviyesinin altında kalan veriler sektörde daralmaya işaret ediyor.

Öte yandan Almanya ekonomisi geçtiğimiz yıl %1,4’lük bir büyüme kaydetmişken, Alman hükümeti ve Avrupa Birliği Komisyonu büyümenin bu yıl %0,5 seviyesinde kalacağını öngörüyor. Dev ekonomi 2019 yılının ilk çeyreğinde %0,4 büyümüştü.

Almanya Merkez Bankası Bundesbank, ekonomide ilk çeyrekte büyümeye sebep olan özel sebeplerin artık devam etmediğini, bu nedenle de yılın ikinci çeyrekte ülke ekonomisinin küçüleceğini savunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu