Yatırım yapmaya başla!

Alman Tüketici İklimi Haziran’da -7’ye Yükseldi

Almanya'nın GfK tüketici iklimi göstergesi, Haziran’da yükselse de beklentilerin altında kaldı.
Alman Tüketici İklimi Haziran’da -7’ye Yükseldi

Almanya’nın en büyük pazar araştırma enstitüsü GfK, tüketicilere yönelik son verilerini yayımladı.

Almanya’daki GfK Tüketici İklimi Göstergesi, Haziran ayında Mayıs’taki -8,60 puandan -7 puana yükseldi.

Ancak rakam -5,2’lik beklentilerin altında geldi. Alman tüketici morali, vakaların düşmesine ve ülkenin iyileşen büyüme görünümüne rağmen tüketicilerdeki temkinlilikle Haziran’a doğru beklenenden daha az iyileşti.

Tüketiciler, kişisel gelir durumları ve genel ekonomik kalkınma konusunda daha iyimserken satın alma eğilimleri ardışık üç aylık kazançtan sonra kötüleşti.
Almanya GfK Tüketici Anket
Kaynak: Trading Economics

GfK’dan Rolf Buerkl, koronavirüs vakalarındaki düşüş ve aşılarla ilgili daha fazla ilerlemenin önümüzdeki haftalarda kısıtlamaları daha kaldırma adımlarının kapısını açtığını söyledi.

Durumun ekonomik iyimserliği beslediğini ve yeni başlangıçlar için duyarlılık yarattığını dile getirdi. Aynı zamanda tüm kilitleme önlemleri kaldırıldıktan sonra pandemi sırasında çok fazla parayı kenara koyan hanehalklarının yaz aylarında fazlasıyla harcama yapacaklarını vurguladı.

Avrupa’nın lokomotif ekonomisinde 6 ile 17 Mayıs aralığında yapılan ankette gelir beklentileri 9,3’e karşı 19,5 ve işletme beklentileri 7,3’e karşı 41,1 ile iyileşti. Fakat satın alma isteği 17,3’e karşı 10’la kötüleşti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum