Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Uçak Üreticisi Airbus İlk Çeyrekte 481 Milyon Euro Zarar Açıkladı

Covid-19 salgınından en çok etkilenen sektörlerin başında hiç şüphesiz hava yolu taşımacılığı geliyor. Üretici firma Airbus, ilk çeyrekte 481 milyon Euro zarar etti.
Uçak Üreticisi Airbus İlk Çeyrekte 481 Milyon Euro Zarar Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya genelinde 217 bin 674 insanın hayatını kaybetmesine sebep olan COVID-19 salgını nedeniyle haftalardır hayat neredeyse durma noktasına geldi. 3 milyon 130 bin enfekte bildirilen salgının yayılma hızını kontrol etmek amacıyla ilk etapta alınan tedbirler arasında seyahat kısıtlamaları yer alıyor.

Ülkeler salgının yayılmasını engellemek için öncelikle sınır giriş çıkışlarını kontrol altına aldı. İlk aşamada yurt dışı uçuşlarına sınırlama getiren hükümetler salgının boyutu arttıkça yurt içi uçuşlarında durdurdu. Bu durum hava yolu şirketlerinin finansal açıdan çok ciddi şekilde etkilenmesine sebep oldu.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) pandemi nedeniyle hava yolu sektöründeki şirketlerin gelirlerinin 314 milyar dolar azalmasını bekliyor. Bu durum elbette uçak üreticilerini de olumsuz etkiledi. Koronavirüsün etkilerinden nasibini alan uçak üreticisi Airbus, 2020’nin ilk çeyreğinde 481 milyon Euro zarar açıkladı.

Avrupa merkezli uçak üreticisi Airbus, ilk çeyreğe ait finansal sonuçları açıkladı.
Airbus Finansal Sonuçları
Kaynak: Airbus

Üretici firma Ocak-Mart aylarını kapsayan dönemde 10,6 milyar Euro gelir elde etti. Bu miktarda yıllık bazda %15,2 oranında düşüş meydana geldi. 2019 yılının ilk çeyreğinde 10 milyon Euro kar elde eden şirket, yılın ilk üç ayıda 40 uçak daha az teslimat yaparak 481 milyon Euro zarar etti.

Bu dönemde ticari uçak satışları %27 düşerken, helikopterde %19’luk artış meydana geldi. Airbus, Ocak ile Mart ayları arasında toplamda 122 uçak teslimatı gerçekleştirdi. Ancak üretimi tamamlanmayan 60 uçak salgın hastalık nedeniyle yerlerine teslim edilemedi.

Airbus’ın Genel Müdürü Guillaume Faury, seneye oldukça başarılı bir başlangıç yapmalarına rağmen Covid-19 salgını nedeniyle olumsuz etkilendiklerini ve bu ihtimali hesaba katmadıklarını dile getirdi.

Yaşanan süreci havacılık endüstrinin tarihindeki en büyük kriz olarak yorumladı. Salgın konusunda çok fazla belirsizlik olduğu için öngörülebilirlik yeteneklerinin olmadığını ve bu nedenle krizin başında olduklarını sözlerine ekledi.

İnsanların pandemiyle yaşamak zorunda olduğu şu süreçte yeniden hava yolculuğuna güvenmelerinin zaman alacağını ifade etti. Uzun vadede uçak emisyonlarını azaltmayı planladıklarını dile getiren Faury, şu an önceliklerinin kriz sürecini en az hasarla atlatmak olduğunu aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu