Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ADB: Hindistan Ekonomisi 2021 Mali Yılında %9 Daralacak

ADB, son raporunda Hindistan’ın ikinci çeyrekteki %23,9’luk rekor daralmasına atıfta bulunarak GSYİH artış tahminini aşağıya doğru revize etti.
ADB: Hindistan Ekonomisi 2021 Mali Yılında %9 Daralacak
Yorum

Son raporunda Asya için verdiği yüzde 0,1’lik büyüme tahminini yüzde eksi 0,7’ye revize eden Asya Kalkınma Bankası, bölge ekonomileri için yaptığı aşağı yönlü revizyonlarla dikkat çekti.

Öne çıkan aşağı yönlü değişiklikler arasında 2Ç20 GSYİH’sinde OECD’nin en kötü performansını gösteren Hindistan da vardı.

ADB, koronavirüs salgını ülkedeki ekonomik faaliyet ve tüketici duyarlılığı üzerinde büyük bir baskı oluşturduğundan Hindistan’ın ekonomik büyümesinin mevcut mali yılda yüzde 9 küçüleceğini tahmin etti. Haziran raporundaki tahmin ise yüzde 4 küçülme yönündeydi.

Bununla birlikte ADO güncellemesinde banka, 2021-2022 mali yılında Hindistan ekonomisi için güçlü bir toparlanma öngördüğünü ekledi.

Yüzde 8’lik iyileşmeye işaret eden ADB, hareketlilik ve ticari faaliyetlerin daha geniş çapta devam etmesine atıfta bulundu. ADB Baş Ekonomisti Yasuyuki Sawada: “Hindistan, pandeminin yayılmasını engellemek için katı kilitleme önlemleri aldı ve bu, ekonomik faaliyet üzerinde ciddi bir etki yarattı” diyerek şöyle devam etti:

“Önümüzdeki mali yıl ve sonrasında ekonominin toparlanması amacıyla sürdürülebilir bir platform sağlamak ve Covid-19’un yayılmasını durdurmak için önleme tedbirlerini tutarlı ve etkili bir şekilde uygulamak çok önemlidir.”

Raporda, 2Ç20 GSYİH’si yüzde 3,2 büyüyen Çin’de yeni başlayan toparlanmanın, Hindistan’da devam eden kırılganlıkla çeliştiği belirtildi.
ADB Hindistan Büyüme Tahmini
Kaynak: ADB

Hindistan’daki salgının yoğunlaştığını ve Nisan’dan bu yana şehirlerden kırsal alanlara hızla yayıldığını hatırlatan rapor, sert ve uzun süreli kilitlenmenin üretimin Nisan-Haziran çeyreğinde %23,9 daralmasına yol açtığını aktardı. Ayrıca çeşitli yüksek frekans göstergeleri bir miktar iyileşirken ekonomik zayıflığın devam ettiğini gösterdiğini ekledi.

Bu arada ADB gibi Hindistan’ın yıllık GSYİH büyümesinin yüzde 9 daralacağını tahmin eden bir diğer kurum da derecelendirme ajansı Crisil oldu.

“Pandeminin zirvesi henüz görünürde değilken ve hükümetin yeterli doğrudan mali destek sağlamamasıyla, önceki tahminimize yönelik aşağı yönlü riskler gerçekleşti” diyen ajans, önümüzdeki mali dönemde %10’luk bir büyümeyle keskin bir artış öngörse de bunun kısmen çok zayıf bir tabandan ve küresel toparlanmadan kaynaklanacağı konusunda uyardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu