Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Vergi Reformu Önerisi Fransa ve Diğer OECD Ülkeleri için Kabul Edilemez

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, ABD'nin uluslararası vergi reformu önerisinin kabul edilemez olduğunu söyledi.
ABD’nin Vergi Reformu Önerisi Fransa ve Diğer OECD Ülkeleri için Kabul Edilemez
Yorum

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Cuma günü yaptığı açıklamada şirketlerin önerilen bir uluslararası vergi reformundan vazgeçmesine izin verecek bir ABD önerisini reddederek Washington’u iyi niyetle görüşmeye çağırdı.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Çarşamba günü kamuoyuna açıklanmış bir mektupta OECD’nin uluslararası vergi reformu teklifleri hakkında ciddi sorular ortaya atmış, bunun Amerikan şirketleri üzerindeki olası etkileri konusunda uyarmıştı.

ABD’nin dijital hizmetler vergilerine itiraz ettiğini çünkü bunun ABD merkezli işletmeler üzerinde ayrımcı bir etkisinin olduğunu vurgulamıştı.

Steven Mnuchin Dijital Hizmetler Vergisi Uyarısı OECD Genel Sekreteri Jose Angel Gurria’ya yazdığı mektupta Mnuchin şöyle konuşmuştu: “Tüm ülkeleri OECD’nin çok taraflı bir anlaşmaya başarılı bir şekilde ulaşmasını sağlamak için dijital hizmetler vergi girişimlerini askıya almaya teşvik ediyoruz.” Pazartesi günü Beyaz Saray da Fransa’nın dijital hizmetler vergisine yanıt olarak şampanya, peynir, çanta gibi ürünlere yönelik 2.4 milyar dolarlık ithalatına yüzde 100’e kadar vergi getirebileceğini açıklamıştı.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire de Salı günü buna cevap olarak Avrupa Birliği’nin ABD’nin tarife tehdidine hazır olduğunu dile getirmişti.

Bruno Le Maire ABD Önerisi Kabul Edilemez Ayrıca ABD tehdidini kabul edilemez olarak nitelendirerek Fransız vergisinin Amerikan şirketlerini ayırmadığını savunmuştu. Bugünkü açıklamasında da benzer yorumlarda bulunan Bruno Le Maire, Fransa’nın şirketlerin önerilen bir uluslararası vergi reformundan vazgeçmesine izin verecek bir ABD önerisini reddederek Washington’ı iyi niyetle pazarlık etmeye çağırdı.

Le Maire, Steven Mnuchin’in çağrısına atıfta bulunarak bunun ABD şirketlerinin istedikleri gibi girip çıkabileceği anlamına geleceğini ve bunun Fransa ve OECD ülkeleri için kabul edilemez olacağını belirtti. Washington’u yeni vergi kurallarının bağlayıcı olduğu temelinde müzakere etmeye çağıran Bruno Le Maire, OECD’deki çabaların ters gitmesi halinde AB ülkelerinin Avrupa dijital vergisi için görüşmeleri canlandırması gerektiğini de savundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu