Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Varlıkları Primlenirken Avrupa ve Euro Almanya Verilerinin Baskısında

Wall Street endeksleri WSJ Dolar Endeksi ve vadelilerde değerlenme görülmesi, Avrupa'nın Almanya düşük verileri baskısında kalması ve EUR/USD paritesine bakı.
ABD Varlıkları Primlenirken Avrupa ve Euro Almanya Verilerinin Baskısında
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD şirketlerinde bilanço açıklama dönemi devam etmekte. Şirketlerin 2018 yılı son çeyrek mali tablolarında beklentilerin üzerinde veri açıklaması Wall Street endekslerine destekçi bir unsur olarak değerlendiriliyor. Geçtiğimiz hafta düzeltme başlığındaki hareketin ardından haftanın ikinci işlem gününü de pozitif kapatmayı başaran ve son haftalarda beklediğimiz kritik noktaların üzerindeki seyrini denge noktasına pozitif uzaklaşma ile aralayan endekslerde görünüm umut verici.

Salı günü kapanışlarında Dow Jones %0.68, Nasdaq %0.74 ve S&P 500 endeksi %0.47 primlendi. 25 bin puan üzerini gözetlediğimiz Dow Jones bu hafta işlemlerinde 25.2k seviyesinde ilk günü, ve 25.4k seviyesinde ikinci günü tamamladı. İvmenin devam etmesi ABD varlıklarında şen bir hava yaratabilir. Diğer tarafta Nasdaq 7.402 puanda ve yine endeksi 7k seviyesinin üstündeki hareketi ile takip edeceğimizi söylemişti. Ve tabi ki S&P 500 endeksi de gelişmeye paralel izlenen seviyesi 2.5k üzerinde 2.738 seviyesinde günün son işlemini gerçekleştirdi.

Vadeli Endeksler ve WSJ Dolar Endeksi

Vadeli Endekslerde Değer Kaybı WSJ Dolar Endeksine Ters OrantılıABD vadeli tarafta Dow 30 %0.23, S&P 500 %0.21 ve Nasdaq %0.19 değer kaybı gösteriyor. Değişimlerin pozitif tarafa salınımı beklenirken, farkın negatif seyrini koruması halinde hafta ortası Çarşamba işlem günü New York Borsaları için satıcılı bir açılışı işaret edebilir.

Çarşamba günü G10 para birimlerinin geneline yayılış bir USD karşısı satıcılı işlem ağırlıkları dikkat çekmekte. WSJ Dolar Endeksi (WSJ Dollar Index) 52 haftalıkta 82.45 – 91.12 marjlarında dalgalanırken, 1 günlük hareketini 89.16 – 89.36 seviyesinde gerçekleştiriyor. An itibarıyla %0.14 prim ile (+0,12) 89.33 seviyesinde hareket etmekte.

Endeks 2018 Nisan ayında yukarı yönlü trendini başlatmıştı ve 2019 yılı Ocak sonuna doğru aşağı yönde bir kırılma sinyali göstermişti ancak tekrar yukarı deneme yaparak görüntüsünü pozitife çevirdi. (200 günlük hareketli ortalama bazlı değerlendirme.)

Avrupa Almanya Verilerinin Baskısında

Almanya Verileri Bölgeyi BaskıladıAlmanya tarafında açıklanan zayıf veriler görünümü negatif etkiliyor. Avrupa Bölgesi’nin büyüme çarklarının aksamasına neden olabilecek veriler, momentum kaybına kaynak görülmekte. Almanya bilindiği üzere sanayisi ile öne çıkan bir ekonomiye sahip. Fabrikalar tarafında yeni siparişler 2018 yılı 6. ayından bu yana (yaklaşık olarak 8 aylık süreç) 2. düşüşünü gösterdi ve toplamda %1.6’lık bir gerileme kaydedildi.

Ekonomistler tarafındaki negatif açıklanan veriye dair beklenti ise %0.3’lük bir artış olarak okunmaktaydı. Reel sektör operasyonel faaliyetlerindeki somut gerileme ve beklentilerin altında kalan veri sermaye piyasaları argümanları tarafına da negatif bir yansıma getirmekte. Son iki turda düşüşünü sürdüren veri ışığında 2019 yılında güncellenecek ilk verinin negatif yönde kalması ihtimali ağırlık kazanıyor.

Almanya DAX endeksi haftayı yarılayan işlem gününde %0.51 değer kaybı ile 11.310 puandan fiyatlanıyor. Endeksin 11 seviyesinin altına düşmesi ve beklentilerdeki olumsuz havanın yatırımcıyı baskılaması 10k psikolojisinin kırılma ihtimalini akıllara getirebilir.

1,1400 Noktası Altına Düşen EUR/USD Paritesine Bakış

Psikolojik Sınırın Altında Hareket Eden EUR/USDEUR/USD paritesine bakıldığında %0.20 civarındaki kayıp 1,1389 seviyesindeki fiyatlamayı getiriyor. 1,14000 psikolojisinin aşağı yönde kırılmış olması kısa pozisyonlar açısından getiri sağlarken uzun pozisyonlarda negatif bir sonuç doğuruyor. Bu noktanın altındaki seyir diğer aşağı yönde beliren seviyelerin testine hazırlık olarak algılanabilir.

Parite için 1,1427 seviyesinde beliren 200 günlük hareketli ortalamanın altında açılan makas yine olumsuz tabloyu teyit eden bir unsur olarak görülebileceği gibi, 50 günlük için 1,1419 noktasının altı da aynı görüşe kaynak olabilir. ATR indikatörünün 14 günlük periyottaki seyri düşük hareketli bölgede dalgalanıyor.  

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu