Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Tüketici Harcamaları Ağustos’ta Yavaşlarken, Gelirler Yükseldi

ABD’de kişisel gelirler Ağustos’ta yüzde 0.4, harcamalar ise yüzde 0.1 artış kaydetti.
ABD Tüketici Harcamaları Ağustos’ta Yavaşlarken, Gelirler Yükseldi
Yorum

ABD tüketici harcamaları Ağustos ayında hemen hemen hiç yükselmedi ve bu durum ekonominin ana büyüme motorunun ikinci çeyrekte sert bir şekilde hızlanmasının ardından yavaşladığını gösterdi.

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı, Cuma günü yaptığı açıklamada ABD’nin ekonomik faaliyetlerinin üçte ikisinden fazlasını oluşturan tüketici harcamalarının, geçen ay sadece yüzde 0.1 oranında arttığını bildirdi.

Haziran’da %0.3 artan tüketici harcamalarının geçen ay %0.1 artmasının ardında, eğlence amaçlı ürünler ve motorlu taşıtlarda artan harcamalarının restoran ve otellerde azalan harcamalarla dengelenmesi olduğu söylendi.

ABD Ağustos Tüketici Harcamaları %1 Arttı Temmuz ayı verileri de daha önce bildirilen %0.6 yerine tüketici harcamalarının %0.5 arttığını göstermek için biraz aşağı yönlü revize edildi. Reuters’in anket yaptığı ekonomistlerse, geçtiğimiz ay tüketici harcamalarının %0.3 oranında artmasını tahmin ediyorlardı.

Yıllık bazda tüketici harcaması, ikinci çeyrekte yüzde 1.4 arttı. Neredeyse yarım yüzyıldaki en düşük işsizlik oranının beslediği tüketici harcamaları, ABD’nin 15 aydır Çin’le devam ettirdiği ticaret savaşının etkilerinin bir kısmını azaltıyordu.

Ancak Çin mallarına uygulanan tarifelerin tüketici mallarını içerecek şekilde genişletilmesiyle harcamaların yavaşlayabileceğine dair endişeler ortaya çıktı.

ABD Çin Tarife Tüketici Harcama Yavaşlatacak Endişeleri Ayrıca zayıf iş yatırımları ve durgun kâr büyümesinin, şirketlerin daha fazla işçi alma yeteneklerini kısıtlaması ve tüketici harcamalarını baltalaması gibi endişeler de bulunuyor. Federal Rezerv de geçtiğimiz haftaki toplantısında oranları bu yıl ikince kez düşürerek endişeleri biraz daha gündeme getirdi.

Diğer taraftan Ticaret Bakanlığı’ndan gelen veriler, kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi ile ölçülen tüketici fiyatlarının Ağustos ayında Temmuz’a kıyasla değişmediğini gösterdi.

Gıda fiyatları üçüncü ardışık ay için düşerken, enerji mal ve hizmetlerinin maliyeti yüzde 2.0 düştü ki PCE fiyat endeksi Temmuz’da %0.2 artmıştı.

ABD Ağustos Kişisel Harcamalar Ağustos ayına kadar olan 12 aylık dönemde, PCE fiyat endeksi %1.4 artarken dördüncü ay için aynı marjla yükseldi. Çekirdek PCE fiyat endeksindeki yıllık artış Temmuz’daki %1.7’den Ağustos’ta %1.8’e yükselirken, bu Ocak’tan bu yana en büyük kazancı temsil etti. Enflasyona göre ayarlandığında, tüketici harcamaları Ağustos ayında %0.1 arttı.

Reel tüketici harcaması Temmuz ayında %0.3 arttı. Tüketici harcamaları, ikinci çeyrekte yıllık bazda %4.6 oranında artarak yaklaşık 5 yılın en yüksek hızını kaydetmişti. Kişisel gelir ise Ağustos ayında bir önceki aya göre %0.1 artarak yüzde 0.4 yükseldi. Ücretler de %0.6 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu