Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ticaret Bakanı Türkiye’ye Yapacağı Ziyarette İş Dünyası Temsilcileriyle Görüşecek

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, 6 Eylül’den itibaren başlayacağı Türkiye ziyaretinde iş dünyasının temsilcileriyle bir araya gelerek, 100 milyar dolar ticaret hacmi hedefine varılması konusunda yapılması gerekenleri görüşecek.
ABD Ticaret Bakanı Türkiye’ye Yapacağı Ziyarette İş Dünyası Temsilcileriyle Görüşecek
Yorum

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Eylül ayı içerisinde Türkiye’ye bir ziyarette bulunarak iş dünyasının önemli isimleriyle bir araya gelecek. Bu ziyaret öncesinde Washington’da Perşembe günü Türkiye’den ve Amerika’dan iş temsilcileri ile bir toplantı düzenlendi. Bakan Ross, toplantı sonrasında hazırladığı raporu ABD Başkanı Donald Trump’a sunacak. 6 Eylül’den itibaren de Türkiye ziyaretleri başlayacak.

ABD Ticaret Bakanı ilk etapta; TAİK, TOBB, TÜSİAD, YASED, TİM ve ABFT temsilcileri ile bir araya gelecek.

Ross-PekcanBakan Ross, İstanbul ziyaretini tamamladıktan sonra 9 Eylül’de Ankara’ya geçerek Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile bir görüşme yapacak. Ross, Perşembe günü yapılan toplantıda Türkiye ile ABD arasında belirlenen 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine değindi.

İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin fazlasıyla önemsendiğini, ticaret hacmini artırmak amacıyla neler yapılacağını görüşmek üzere Türkiye’ye geleceğini söyledi. Öncelikli olarak kısa vadede çözülebilecek ve hayata geçirilecek konuların ele alınmasını, otomotiv, tekstil ve beyaz eşya gibi sektörlere ağırlık verilmesi gerektiğini ifade etti.

Yatırım ortamının iyileşmesi için iki ülke arasında ticaretin geliştirilmesi algısının güçlenmesi gerektiği belirtildi.

ABD-Türkiye TicaretDevlet yetkililerinin ve iş dünyasının en kısa zamanda harekete geçmesi gerektiğini söyleyen Ross, maliyet konusunda da değindi. Lojistik maliyetlerinin azaltılması ve gümrükte sıkıntı çıkarak prosedürlerin kolaylaştırılması gerektiğini dile getirdi.

Amerika’nın Türkiye’den özellikle tarım ürünlerin ithalatının artırılması, veri koruma ve farmakolojik alanlardaki uygulamalarda çözüm beklediklerini sözlerine ekledi. 100 milyar dolar ticaret hacmi hedefine ulaşabilmek için görüşmelerin hızlandırılması ve somut önerilerin değerlendirilmesi gerektiğini anlattı.

ABD için sağlık, enerji, kimya, finans ve tıbbi cihazlar gibi sektörler öncelikli sırada yer alıyor.

Mehmet Ali Yalçındağ AçıklamasıBakan Ross, Türkiye’ye daha fazla sıvılaştırılmış doğal gaz ihraç etmek istediklerini söyledi. Saydığı sektörlerin kendileri için önemli olduğunu, bu nedenle Türkiye’ye geldiğinde bu alanlardaki kişilerle temaslarda bulunacaklarını belirtti.

G-20 Zirvesi sonrası açıklama yapan Türkiye ABD İş Konseyi (TAİK) Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ ise 100 milyar dolar hedefine ulaşma konusunda Trump’ın kararlarından memnun olduklarını söylemişti. Yalçındağ, Washington’da yapılan toplantıda olumlu mesajlar verildiğini, 25 Eylül tarihinde New York’ta yapılacak Yatırımcı Konferansı’nda Türk ve Amerikan iş insanlarının bir araya gelmesine zemin hazırladığını ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu