Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Sanayi Üretimi Ekim’de Aylık %1,6 ile Beklenti Üstü Arttı

Perakende satışların ardından ABD’nin beklenen sanayi üretimi verileri açıklandı.
ABD Sanayi Üretimi Ekim’de Aylık %1,6 ile Beklenti Üstü Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Merkez Bankası (FED) tarafından açıklanan verilere göre ülkedeki sanayi üretimi Ekim’de bir önceki aya göre yüzde 1,6 arttı. Beklenti yüzde 0,7 artış yönündeydi.

Eylül 2021’de yüzde 1,3 düşerek yüzde 0,2 artış beklentilerini kaçırmıştı. Düşüşün önemli bir bölümü Ida Kasırgası’nın etkilerinden kaynaklanmıştı.

Ekim ayındaki beklenti üstü sanayi üretimi artışı, Ağustos ve Eylül düşüşlerini tersine çevirdi.
ABD Sanayi Üretim Ekim
KAYNAK: Federal Reserve

Kazancın yarısı, Ida Kasırgası’nın etkilerinden kaynaklanan toparlanmayı yansıtırken Mart ayından bu yana sanayi faaliyetinde en büyük aylık kazancı işaretledi.

Bir önceki yılın aynı dönemine göre de sanayi üretimi yüzde 5,1 artış kaydetti. ABD’nin imalat sanayi üretimi de Ekim’de iyimserlik yarattı. Rakam Eylül’deki yüzde 0,7 azalmanın ardından yüzde 1,2 büyümeye döndü. Üstelik yüzde 0,7 artış yönündeki tahminler de aşıldı.

Kapasite kullanım oranı da beklentileri yendi. Eylül’de yüzde 75,2’ye gerileyen kapasite kullanım oranı, Ekim’de yüzde 75,8’e yükseliş beklentilerinden iyi olarak yüzde 76,4’e yükseldi.

Sanayi üretimi, bugün açıklanan ve beklentilerden çok daha iyi gelen perakende satışlardan sonra ABD ekonomisine ilişkin iyimserliği daha da artırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu