Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ile Rusya Ekonomik ve Politik Bağlarını Güçlendirmeli

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Rusya ile ABD’nin ekonomik ve politik bağlarını güçlendirmesi gerektiğini söyledi. Ayrıntılar haberimizde;
ABD ile Rusya Ekonomik ve Politik Bağlarını Güçlendirmeli
Yorum

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, küresel ekonominin genel sağlığını iyileştirmek için Rusya ile ABD’nin uluslararası sahnede farklılıklarını çözmenin bir yolunu bulmaları gerektiğini söyledi. Yorumları, pek çok kişi tarafından Soğuk Savaş’tan bu yana en kötü olarak nitelendirilen Moskova ve Washington arasında son yıllarda yaşanan provokasyonların ve parlamaların arasında geldi.

Geçen ay ABD Adalet Bakanı William Barr, Özel Yetkili Savcı Robert Mueller’in 2016 başkanlık seçimlerine Rus müdahalesiyle ilgili raporunun özetinde, Trump kampanyası ile Rusya arasında iş birliği yapıldığına dair hiçbir kanıt bulamadığını bildirmişti. Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov da Mueller raporunun ardından Moskova’nın iş dünyası arasında somut bir rahatlama olup olmadığı yönündeki soruya; “bir yandan, bu raporun sonuçlarıyla ilgili hiçbir zaman şüphe duymadık” dedi.

“Diğer yandan da bunun gerçekten soruşturmanın sonuçları ile ilgili olmadığını düşünüyorum, sorun iki ülke arasındaki genel ilişki durumu ile ilgili” ifadeleriyle de devam etti.

Rusya Maliye Bakanı: ABD ile Rusya Ekonomik ve Politik Bağlarını GüçlendirmeliWashington’da konuşan Siluanov ayrıca şu yorumuyla dikkat çekti: “Bu iş geliştirme için en iyi iklim değil. ABD ile Rusya arasındaki ekonomik ve politik bağlarımızı güçlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu her şeyden önce küresel ekonomi ile ülkelerimiz, insanlarımız ve girişimcilerimiz için faydalı olacaktır.”

İlgili haberde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in daha önce Mueller raporunun hiçbir şey bulamayacağını söylediği yazıldı.

Rusya Maliye Bakanı Mueller Raporu Yorumu Putin öncesinde de iş birliği suçlamalarını “tam bir saçmalık” ifadeleriyle tanımlamıştı. Uluslararası Para Fonu’nun bahar toplantısında konuşana Rusya Maliye Bakanı, iki ülke arasındaki genel söylemdeki değişimin sorun olduğunu, rapor sonuçlarının hiçbir etkisinin olmadığını ve ABD’nin yaptırımları durdurma konusunda isteklilik göstermediğini dile getirdi. “Beklemek ve işlerin nasıl sonuçlanacağını görmek zorundayız ancak şimdiye kadar Rusya’ya getirilen kısıtlamalar konusunda hiçbir değişiklik görmedik.” dedi.

Rusya ekonomisi ile ilgili olarak da görüş bildiren Maliye Bakanı; 2018’de Rusya’nın gayri safi hasılasının yüzde 2.3 oranında büyüdüğünü hatırlattı. Nitekim bu, ülkenin yaklaşık yedi yıl içindeki en yüksek genişleme seviyesini temsil ediyordu.

Ekonomik büyüme oranı, petrol fiyatları ile daha az bağlantılı çünkü büyüme oranını desteklemek için gerekli tüm yapısal reform ve değişiklik önlemlerini alıyoruz. Petrol ve gaz fiyatlarının bütçemiz üzerindeki etkisini en aza indirdik, ödemeler dengesi üzerindeki etkilerini en aza indirdik, bu nedenle son zamanlarda kaydettiğimiz büyüme oranı ticari faaliyetler ve yatırımlar artırılarak sağlandı.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu