Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Özel Sektör İstihdamı Şubat’ta Hayal Kırıklığı Yarattı

ABD’nin özel sektör istihdamı Şubat’ta beklentilerin çok altında kaldı. Ocak’ta rakam, beklentilerin üzerinde gelerek iyimserlik yaratmıştı.
ABD Özel Sektör İstihdamı Şubat’ta Hayal Kırıklığı Yarattı
Son Güncelleme: 
Yorum

ADP’nin yayımladığı son rapor, özel sektör istihdamının Şubat’ta 117 bin arttığını gösterdi. ABD’deki özel işletmelerin 2021’in ikinci ayında 177 bin kişiyi işe almaları beklenirken gelen rakam, hayal kırıklığı yarattı.

Rakam, önceki ayın yukarı yönlü revize edilmiş 195 bin kazancını takip etti. Hizmet sağlayan sektör 131 bin iş yarattı.

Bu artış; 48 binle ticaret, ulaşım ve kamu hizmetleri, 35 binle eğitim ve sağlık, 26 binle eğlence ve misafirperverlik, 22 binle uzmanlık ve ticaret, 3 binle diğer hizmetler tarafından yönlendirildi.

ABD Özel Sektör İstihdam Şubat 2021
Kaynak: ADP

Finansal faaliyetler değişiklik göstermezken bilişim sektörü 3 bin işini kaybetti. Mal üreten sektörde ise 14 bin iş kaybedildi. Bunun nedeni imalattaki 14 bin ve inşaattaki 3 binlik kayıplar oldu.

Doğal kaynaklar ve madencilik ise 3 bin iş kazandı. Orta ölçekli şirketlerde istihdam 57 bin, küçük ölçeklilerde 32 bin ve büyük ölçeklilerde 28 bin artış yaşandı.

ADP Ulusal İstihdam Raporu; yaklaşık 400.000 ABD çalışanının bordro verilerine dayalı olarak hazırlanan, tarım dışı, özel istihdam alanlarındaki aylık istihdam değişimi ölçüsüdür.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu