Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Okulların Açılmaması Toparlanmayı Kötü Etkileyecek

Goldman uzmanları, okulların yeniden açılmaması durumunda birçok ebeveynin çalışmayı tamamen bırakması gerekebileceğini belirterek bunun toparlanmayı kötü etkileyeceğini bildirdi.
ABD’de Okulların Açılmaması Toparlanmayı Kötü Etkileyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs salgınının yayılmaya devam ettiği ABD’de virüs ve ilişkili endişeler gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Zaten geçtiğimiz hafta açıklanan ikinci çeyrek GSYİH verisi de yüzde 32,9’luk daralmayla ABD ekonomisinde tarihi düşüş yaşandığını açıkça gösterdi.

Hal böyleyken ekonomistler yeni öğretim yılı hakkında endişeleriyle dikkat çekti. CNN’in haberine göre Goldman Sachs’tan David Choi ile Joseph Briggs, Salı günü müşterilere notlarında okulların yeniden açılmaması riskinden bahsetti.

Çocuk bakımı eksikliğinin Amerika’nın toparlanmasına zarar verebileceği belirtilirken bekar ebeveynler, küçük çocuklu ebeveynler ve evden çalışamayan ebeveynlerin çalışmayı tamamen bırakma konusunda en fazla riski taşıdıkları söylendi.

Pandemi öncesi ABD işgücünün yaklaşık üçte birinin evde çocuklarının olduğu ve işgücünün yaklaşık %15’inin yukarıdaki üç risk kategorisinden en az ikisine girdiği aktarıldı.
ABD İkinci Çeyrek
Kaynak: BEA

Bu da yaklaşık 24 milyon kişiyi oluşturuyordu. Verilere göre Mayıs ayından bu yana, haftada yaklaşık 7 milyon insan çocuk bakım hizmetlerine erişimi olmadığı için çalışmamıştı ki bu da eksik çalışmanın virüsle ilgili nedenlerinin yaklaşık %14’ünü oluşturan bir orandı.

Tarihsel olarak, çocuk bakımı politikaları insanların işgücüne katılımını etkiledi ve maalesef kadınlar bu durumdan erkeklere kıyasla daha fazla etkilendi. ABD işgücündeki cinsiyet ayrımı geçen yılın sonlarında kabaca yarı yarıyayken Covid’in teraziyi erkekler lehine eğebileceği öngörüldü.

Uzun lafın kısası eğer ebeveynler çocuklarına bakmak için çalışmayı bırakmak zorunda kalırsa bunun iyileşme için kötü olacağı dile getirildi.
ABD Virüs Durumu
Kaynak: Worldometers

Amerika, salgın kilitlemesi nedeniyle Mart ve Nisan aylarında 20 milyondan fazla iş kaybetse de işgücü piyasası o zamandan bu yana toparlanıyordu. Goldman ekonomistleri ayrıca okulları yeniden açmanın sadece çocuk bakımı anlamına gelmediğini vurguladı.

Öğretmenlerin istihdamı Covid öncesi seviyelerine geri dönerken, okullar kafeterya ve temizlik çalışanları çok sayıda ek personel istihdam ediyordu. Ve bu çalışanlar, yalnızca okullar yeniden açıldığında işe dönebilirdi. Ekonomistler, sadece eğitim sektöründeki bahar kapanışının, yılın ikinci çeyreğinde yıllıklandırılmış ekonomik büyümenin yüzde 2,2 puan azalmasını sağladığını ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu