Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Konut Başlangıçları ve İnşaat İzinleri Eylül’de Beklenti Altı Geldi

ABD'nin sakin olan veri gündeminde beklenen verilerinden konut başlangıçları ve inşaat izinleri rakamları açıklandı.
ABD’de Konut Başlangıçları ve İnşaat İzinleri Eylül’de Beklenti Altı Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Nüfus Sayım Bürosu, Eylül ayına ilişkin konut başlangıçları ve inşaat izinleri rakamlarını yayımladı. İnşaat izinleri için beklenti 1,680 milyonken rakam 1,589 milyon oldu. Konut başlangıçları ise 1,555 milyona düştü.

Beklenti 1,620 milyondu. Ağustos’ta inşaat izinleri 1,721 milyona çıkarken konut başlangıçları 1,615 milyona yükselmişti.

Konut başlangıçları 1,580 milyona aşağı yönlü revize edildi.
ABD’de Konut Başlangıçları ve İnşaat İzinleri Eylül
KAYNAK: U.S. Census Bureau

ABD’de konut başlangıçları, 1,62 milyonluk piyasa tahminlerine kıyasla, 2021 yılının Eylül ayında beklenmedik bir şekilde aylık yüzde 1,6 düştü. Mevsimsellikten arındırılmış yıllık 1,555 milyona geriledi.

Tek ailelik konut başlangıçları, Ağustos ayına göre neredeyse değişmeden 1,080 milyon oranında gerçekleşti. Beş ve daha fazla daireli binalarda Eylül ayı oranı 467 bin oldu.

İnşaat izinleri de bir önceki aya göre yüzde 7,7 düşüşle Eylül 2021‘de mevsimsellikten arındırılmış yıllık 1,589 milyona geriledi. Bu bir yılın en düşük seviyesi olurken 1,68 milyon olan piyasa beklentilerinin oldukça altında gerçekleşti.

Her iki gösterge de ABD ekonomisine ilişkin beklentileri azalttı. Tahminleri karşılamayan veriler, dün açıklanan ABD sanayi üretimi istatistiklerinin üzerine geldi. Sanayi üretimi de Eylül’de artış beklentisi yerine düşerek piyasalarda hayal kırıklığı yaratmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu