Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Konut Başlangıçları Son 5 Yılın En Düşük Seviyesinde Gerçekleşti

Amerika’da konut başlangıçları Nisan’da %30,2 düşerken, işsizliğin artmaya devam edeceği ve ekonominin toparlanmasının zaman alacağı açıklamaları hisse senetlerine düşüş getirdi.
ABD Konut Başlangıçları Son 5 Yılın En Düşük Seviyesinde Gerçekleşti
Son Güncelleme: 
Yorum

Coronavirüs nedeniyle 92 bin insanın hayatını kaybettiği Amerika Birleşik Devletleri’nde, açıklanan her ekonomik veri bir öncekinden daha olumsuz bir tabloyu gözler önüne seriyor. Güncel verilere göre ülkede 1 milyon 519 bin 986 aktif vaka bulunuyor.

Ekonomistler perakende satışların bu yıl en az %6,5 oranında düşmesini beklerken, işsizlik sorununun da öyle kolay kolay çözülemeyeceğini düşünüyor. Salı günü açıklanan konut başlangıçları verisi son beş yılın en düşüğünü gösterdi. Wall Street endeksleri açıklanan negatif verilerin etkisiyle düşüşe geçti.

Açıklanan verilere göre konut başlangıçları Nisan’da beklentinin üzerinde düşüş gösterdi.
ABD Konut Başlangıçları
Kaynak: United States Census Bureau

68 ekonomistin medyan tahminine göre konut başlangıçlarının Nisan ayında 927 bin azalması bekleniyordu. Ancak açıklanan veriler 891 binlik düşüş olduğunu gösterdi. Bir önceki aya göre %30,2 oranında azalan veriler 2015 yılının Şubat ayından bu yana en düşük seviyeyi kaydetti. Ekonomistler %26’lık bir azalma bekliyordu.

Söz konusu dönemde konut inşaatı yıllık bazda %29,7, inşaat izinleri ise %20,8 oranında düşüş gösterdi. Ekonomistler koronavirüs pandemisi nedeniyle konut piyasasındaki daralmanın 1930 buhranından daha büyük seviyelere ulaşacağını düşünüyor. Ocak ayında 1 milyon 617 bin olan konut başlangıçları Şubat’ta 1 milyon 567 bin, Mart’ta ise 1 milyon 276 bin olarak gerçekleşmişti.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD Senatosu Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesinde yaptığı sunumda hayata geçirdikleri çalışmaları anlattı.

Kovid-19 ile Koronavirüs Yardım, Destek ve Ekonomik Güvenlik Gözetimi Yasası’na dair sunum yapan Mnuchin, Amerika’nın salgından güçlü bir şekilde çıkacağını söyledi. Hükümetin bu süreçte; ailelere, çalışanlara, işletmelere ve belediyelere ihtiyacı olan her şey konusunda destek olmaya devam edeceğini altını çizdi.

Salgının başından bu yana küçük işletmelere 530 milyar dolar destek dağıttıklarını açıkladı. Yerel yönetime 150 milyar dolarlık kaynak ayırdıklarını söyleyen bakan, 4 kişilik ailelere de 3 nim 400 dolarlık destek dağıttıklarını belirtti.

Salgınla mücadele konusunda güçlü bir duruş sergilese de ekonomi üzerindeki negatif etkilerinin bir süre daha görülmeye devam edeceğini söyledi.

Özellikle işsizliğin artmaya devam edeceğini ve zorlu ekonomik koşulların ancak üçüncü ya da dördüncü çeyrekte toparlanmaya başlayacağını vurguladı. FED Başkanı Jerome Powell da pandemi etkisiyle ekonominin yılın ikinci çeyreğinde %30 daralacağını ve işsizliğin %25’leri göreceğini tahmin ediyor.

ABD borsaları açıklanan negatif veriler ve işsizliğe yönelik karamsar yorumlarla dünkü kazançlarının bir kısmını geri verdi.

ABD Hisseleri GerilediABD hisse senetleri Mart ayında artan vakalarla birlikte sert düşüş göstermiş ancak FED’in piyasaya sağladığı likiditelerle ve tarihte görülmemiş hamleleri sayesinde çok çabuk toparlanmıştı. Pazartesi gününe pozitif başlayan endeksler Salı günü satış ağırlıklı seyretti.

Bryn Mawr Trust Co. baş yatırım yetkilisi Jeff Mills, dün çok görülen sıçramanın ardından piyasanın bir süre soluklanmak isteyebileceğini ifade etti. S&P 500 Endeksi 2.933,2 – 2.964,27 puan arasında hareket etti. Endeksin gün içi kaybı %1’i geçti. Down Jones Endeksi %1,37 kayıpla 24.259,93 puana, Nasdaq Endeksi ise %0,37 düşüşle 9.204,34 puana indi.

Biyoteknoloji şirketi Moderna’nın koronavirüs aşısındaki denemelerden umut verici gelişmelerin olduğunu açıklaması küresel hisse senetlerine pozitif yansımış ve gelen haberle birlikte yükseliş olmuştu. Tom Essaye, hisselerin aşı iyimserliğiyle yukarı yönde hareket ettiğini fakat bir günlük hareketin sürdürülebilirlik sağlamayacağını vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu