Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bazı Ekonomistlere Göre ABD’de İşsizlik Mayıs’ta %20’ye Tırmanabilir

Koronavirüs dolayısıyla çok sayıda insanın işini kaybettiği ABD'de işsizliğin yakın zamanda %20'ye yükselebileceği tahmin edildi.
Bazı Ekonomistlere Göre ABD’de İşsizlik Mayıs’ta %20’ye Tırmanabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya genelinde toplam koronavirüs vakaları 6 milyonu aştı. Hayatını kaybedenlerin toplam sayısı ise 367 bine dayanmak üzere. Ülkeler yeni normal hayatlarına ilişkin düzenlemelere ayak uydurmaya çalışırken, vaka ve ölü sayılarındaki artış ikinci dalga endişelerinin artmasına neden oluyor.

Aylardır virüsün merkez üssü olarak bilinen ABD’de şimdiye kadar 1 milyon 793 bin 530 kişi enfekte oldu. Ülkede salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 105 bine dayanmak üzere.

ABD 2 Mayıs Korona
Kaynak: Worldometer

Başkan Trump, başlarda 100 bin civarında can kaybıyla salgını atlatabileceklerini söylese de bu düşüncesinde yanıldığı görülüyor. Mevcut duruma bakıldığında ülkenin hastalıkla başa çıkmada hiç de başarılı olmadığı göze çarpıyor.

Ekonomik anlamda ciddi bunalım yaşayan ABD, milyonlarca vatandaşın işini kaybetmesinden kaynaklanan işsizlik ve beraberinde kötü gelen bir dizi veriyle mücadele ediyor. Ekonomistler, ülkeyi daha karanlık günlerin beklediğine ilişkin uyardı.

ABD’de Nisan’da %14,7 olarak belirlenen işsizliğin %20’ye yükselmesini bekleyen ekonomistler var.

Ekonomik açılma faaliyetleri ABD’de sürüyor. Son günlerde ülkenin Çin ile olan gerginliğinin yeniden tırmanması ortalığı daha da karıştırıyor. Yatırımcılar piyasada oluşan belirsizlik dolayısıyla hisse senetlerinden uzak kalmıştı ve CNBC’nin haberine göre önümüzdeki haftalarda birçoğunun yeniden ticarete odaklanması muhtemel görünüyor.

Piyasalara koronavirüs krizi hakimken şimdi yatırımcıların birçoğu ekonomik açılmalar ve diğer gelişmelere odaklanacak. Önümüzdeki hafta Cuma günü ABD’nin Mayıs ayı istihdam raporu açıklanacak. Pek çok ekonomist ülkenin Nisan’da verdiği 20,5 milyona yakın iş kaybından sonra yeniden şok edici şiddette bir işsizliğin açıklanmasını bekliyor.

Hatta Refinitiv, Mayıs’ta işsizliğin %14,7’den %19,8’e çıkacağını öngörüyor. Ülkede haftalık olarak açıklanan işsizlik maaş başvuruları, pandemi süreci boyunca genellikle çok yüksek gelmiş ve ilk kez bu hafta azalmıştı. Bu, insanların işlerin dönmesinin bir sonucu olarak değerlendirilirken bugün gelen yorumlar uzmanların toparlanma sinyallerine aldırış etmediğini gösterdi.

ABD’nin genel duruma ilişkin fikir edinmeyi kolaylaştıracak verileri arasında Pazartesi günü açıklanan ISM üretim verileri ve Mayıs ayı otomobil satışları da bulunuyor.

Öte yandan Trump dün, ABD’nin Hong Kong ile ilişkilerini sonlandıracağını söyledi. Bunun yanında Çin’in Covid-19 salgınını yaymasını engelleyememekten sorumlu tuttuğu Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) ülkesi ile olan tüm anlaşmalardan çıkacağını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu