Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları 751 Bine Gerilese de Görünüm Riskli

İşsizlik maaşı başvurusunda bulunan Amerikalıların sayısı geçen hafta 751 bine gerileyerek Mart ayında n bu yana en düşük seviyeyi gördü.
ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları 751 Bine Gerilese de Görünüm Riskli
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Çalışma Bakanlığı 24 Ekim ile biten haftada işsizlik ödeneğinden yararlanmak isteyenlerin sayısını açıkladı. Mevsimsellikten arındırılmış ilk talepler için rakam 751 bin olurken, önceki haftanın revize edilen sayısına göre 40 binlik düşüşe işaret etti.

Bir önceki haftanın seviyesi 4 bin artırılarak 787 binden 791 bine ulaştı. 4 haftalık hareketli ortalama, bir önceki haftanın revize ortalamasına göre 24 bin 500 düşüşle 787 bin 750 oldu. Bir önceki haftanın ortalaması bin artırılarak 811,250’den 812,250’ye revize edildi.

Amerika’nın işsiz işçilerinin sayısı yine yükselse de artışın Wall Street’in beklediğinden daha düşük bir hızda olması dikkat çekti. Devam eden işsizlik başvuruları ise 17 Ekim’de sona eren haftada 7,756 milyon olarak gerçekleşti.

Bugünkü veriler, işsizlik başvurularının 1 milyonun altında kaldığı dokuzuncu ardışık haftayı temsil etti ve devam eden talepler 10 milyonun altında kaldı.
ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları
Kaynak: DOL

Bu da beklentileri kolaylıkla aşan rekor üçüncü çeyrek büyüme rakamlarıyla birleşen cesaret verici bir işaret oldu. ABD Ekonomik Analiz Bürosu’nun bugün açıkladığı ilk okumaya göre reel GSYH üçüncü çeyrekte yüzde 33,1 büyüme kaydetti.

Fakat 16 WNEP, neredeyse her eyalette yükselen doğrulanmış koronavirüs vakaları ve federal yardımda kesintinin, önümüzdeki aylarda ekonomiyi zayıflatmakla tehdit ettiğini yazdı.

Sıcaklıklar düştükçe, restoranlar ve barların dış mekanda muhtemelen daha az müşteriye hizmet vereceğini belirten haber kaynağı, birçok tüketicinin enfeksiyondan kaçınmak için giderek daha fazla evde kalabileceğini aktardı. Kaldı ki bu eğilimler, işverenleri kış aylarında daha fazla işten çıkarmaya zorlayabilirdi.

Hâlâ yükselen işsizlik başvuru sayısı, pandemi durgunluğundan tam bir iyileşmenin çok uzak olduğunu vurgularken istihdam büyümesinin üç aydır yavaşladığı ve ekonomiyi salgın öncesi seviyesinin altında bıraktığı aktarıldı.

İşsizlik oranı da %7,9 ile yüksek seyretmeye devam ediyor. Ayrıca bazı büyük şirketlerde işten çıkarmalar devam etti. Boeing Çarşamba günü yaptığı açıklamada, önümüzdeki yılın sonuna kadar 30.000 kişiyi işten çıkaracağını söyledi.

Zaten ABD’nin rekor üçüncü çeyrek rakamlarının üzerine görüş bildiren ING ekonomisti de yaklaşan risklere dikkat çekerek iyimserliğin ne kadar sürebileceğini sorguladı.
ABD 3Ç20 GSYİH
Kaynak: BEA

Artan Covid vakaları, tüketici kaygısı, daralan gelirler ve seçim endişelerinin dördüncü çeyrek aktivitesi için büyük belirsizlik yarattığını dile getiren ekonomist, bugünün rekor büyüme rakamından sonra bile çıktının 2019’un dördüncü çeyreği sonundaki rakamın hala yüzde 3,5 altında olduğunun üzerini çizdi. Şubat ayına göre 10 milyon daha az çalışan Amerikalı olduğunu da ekledi.

“Ekonomi tamamen iyileşene kadar gidecek uzun bir yol var ve ileride daha fazla ekonomik sıkıntı olabilir” diyen James Knightley, yeni vakarın artması durumunda Avrupa’daki gibi yeni kısıtlamaların getirilebileceğini söyledi.

Bunun da kaçınılmaz şekilde ekonomiye zarar vereceğini ve daha fazla iş kaybına yol açacağını öne sürdü. Önümüzdeki haftaki seçimlerden net bir sonuç çıkmaması durumunda problemin artacağını, şu ifadeleri kullandı:

“Önümüzdeki aylarda onaylanmış bir Covid-19 aşısı olasılığı hakkında cesaret verici sözler duymaya devam ediyoruz, ancak bir aşılama programını başlatmak için zaman çerçevesi, Covid öncesi tüketici davranış normlarına dönüşün çok uzak olduğu anlamına geliyor.

Covid’deki Avrupa tarzı yükselişin potansiyel sağlık ve ekonomik etkisi ve daha zayıf gelir büyümesi olasılığı göz önüne alındığında, riskler 2020’nin 4. çeyreği için GSYİH büyümesinin %2’nin altında bir büyümeye doğru gittikçe eğildi. Aralık ayında agresif sınırlama önlemleri alınırsa, rakam muhtemelen olumsuz olacaktır.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu