Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları 9 Ocak Haftasında 1 Milyona Yaklaştı

ABD’de 9 Ocak’ta sona eren haftada 965 bin işsizlik maaşı başvurusu yapıldı. Reuters anketinde ekonomistler, 795.000 başvuru tahmin etmişlerdi.
ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları 9 Ocak Haftasında 1 Milyona Yaklaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Çalışma Bakanlığı 9 Ocak’ta sona eren haftada işsizlik maaşı başvurusunda bulunan Amerikalıların sayısının 965 bine yükseldiğini açıkladı. Bu bir önceki haftaya göre revize edilen 784 bin seviyesinden ve 795 bin olan piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde geldi.

Aynı zamanda COVID-19 vakalarındaki rekor artışlar, ölümler, hastaneye yatışlar ve ülke genelinde yeni kısıtlayıcı önlemler arasında Ağustos ortasından bu yana en yüksek rakamdı. Yani işsizlik maaşı başvuruları 9 Ocak’ta sona eren haftada 5 ayın yükseğine ulaştı.

4 haftalık hareketli ortalama, bir önceki haftanın revize ortalamasına göre 18,250 artışla 834,250 oldu.
ABD 9 Ocak 965 Bin İşsizlik Maaşı Başvurusu
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

Bir önceki haftanın ortalaması 2.750 düşüşle 818.750’den 816.000’e revize edildi. 2 Ocak’ta sona eren hafta boyunca mevsimsellikten arındırılmış sigortalı işsizlik avans rakamı önceki haftanın gözden geçirilmemiş 5.072.000 seviyesinden 199 bin artışla 5.271.000 oldu.

4 haftalık hareketli ortalama 5.215.750 olurken önceki haftanın yeniden gözden geçirilmemiş ortalama 5.274.750 seviyesine göre 59.000 düşüşü temsil etti.

Son işsizlik maaşı başvuru sayıları 5 ayın en düşüğünde gelirken Ekim ayına ilişkin işgücü rakamları da ABD’ye ilişkin endişeleri artırmıştı.
ABD İşsizlik Maaşı Başvuru
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

ABD’nin iş rakamları üzerine görüş bildiren James Knightley, Ekim ayında 638 bin iş daha yaratılsa da yukarı yönlü ivmenin istihdamın Şubat ayına göre hala 10 milyon daha düşük olmasıyla birlikte zayıflama belirtileri gösterdiğini söylemişti. Mevcut gelişmelerle ABD işgücünde artış sürse de yukarı yönlü ivmenin tersine dönebileceği yönünde uyarıda bulunmuştu.

İşsizlik başvuruları da iyimserlik yaratmadı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk işsizlik başvuruları geçen hafta 965.000’e yükseldi ve bu da COVID-19 artışlarının işgücü piyasasındaki toparlanmada ciddi kesinti olduğunu gösterdi.

Neticede rakam, kötüleşen COVID-19 salgını restoranlarda ve diğer işletmelerdeki operasyonları aksatırken işgücü piyasası koşullarında bir zayıflama olduğunu doğruladı.

Federal Rezerv’in Ocak ayı başlarında ülke çapındaki temaslardan toplanan ticari faaliyetler hakkında bilgiler içeren Beige Book Çarşamba günü; “eğlence ve konaklama sektörlerindeki temaslarda, daha sıkı sınırlama önlemleri nedeniyle istihdam kesintilerinin yeniden başladığını bildirdi” demişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu