Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de İşsizlik Ekim’de %6,9’a Gerilerken Tarım Dışı İstihdam Beklentiyi Aştı

ABD’de işsizlik oranı Ekim’de 1 puan gerileyerek yüzde 6,9’a düştü. Toplam tarım dışı istihdam ise beklentileri aşarak 638 bin arttı.
ABD’de İşsizlik Ekim’de %6,9’a Gerilerken Tarım Dışı İstihdam Beklentiyi Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD İşçi İstatistikleri Bürosu (Bureau of Labor Statistics), merakla beklenen işgücü rakamlarını açıkladı. Başkanlık seçimlerine dair belirsizlik devam ederken gelen veriler, ABD ekonomisinde toparlanmanın sürdüğüne işaret etti.

Çalışma Bakanlığı bünyesindeki büro tarafından yapılan duyuruya göre ABD’de toplam tarım dışı istihdam Ekim ayında 638 bin artarken işsizlik oranı Eylül’deki yüzde 7,9’dan yüzde 6,9’a geriledi.

638 binlik artış 593 binlik beklentiyi aşarken işgücü piyasasındaki söz konusu gelişmelerin, pandemi ve onu kontrol altına alma çabaları nedeniyle kısıtlanan ekonomik faaliyetin devam eden yeniden başlamasını yansıttığı belirtildi.

Ekim ayında, eğlence ve ağırlama, profesyonel ve ticari hizmetler, perakende ticaret ve inşaat alanlarında kayda değer iş kazançları gerçekleşti.
ABD Tarım Dışı İstihdam Beklentiyi Aştı
Kaynak: BLS

Hükümetteki istihdam oranı ise geriledi. Yine de 638 binlik kazanç, iş piyasasının Nisan ayındaki 20.787 milyonluk rekor kayıptan Mayıs ayında toparlanmaya başlamasından bu yana en küçük istihdam kazancı oldu.

Mart ve Nisan’da kaybedilen 22 milyondan fazla işten sadece 12 milyonu kurtarılırken ve milyonlarca Amerikalıya destek sağlayacak yeni teşvik yasası yakın zamanda onaylanmayacakken gelen rakamlar; işgücü piyasası için görünümün zorlu olmaya devam edeceğinin sinyalini verdi.

Ekim ayında işsizlik oranı 1,0 puan azalarak yüzde 6,9’a, işsiz sayısı 1,5 milyon azalarak 11,1 milyona geriledi.
ABD İşsizlik Ekim
Kaynak: BLS

Her iki ölçüt de art arda 6 ay boyunca düşse de Şubat seviyelerinin neredeyse iki katı üzerinde kaldı. Nitekim pandemi öncesi işsizlik oranı yüzde 3,5 ve işsiz sayısı 5,8 milyondu. Ekim ayında işsizlik oranları tüm büyük işçi grupları arasında düştü. İşsizler arasında, geçici işten çıkarılanların sayısı 1,4 milyon azalarak 3,2 milyona düştü.

Bu rakam, Nisan ayındaki 18,1 milyonluk yüksek seviyeden önemli ölçüde azaldı ancak Şubat ayına göre 2,4 milyon daha yüksek kaldı. Ekim ayında 3,7 milyon olan kalıcı iş kaybedenlerin sayısı çok az değişirken Şubat seviyesinin 2,4 milyon üzerindeydi.

Aylık rapor, işgücü piyasasının virüs düşüşünden nasıl geri döndüğüne dair en net resmi sunarken yaklaşık 15,1 milyon Amerikalı işsizliklerini işverenlerinin pandemi nedeniyle operasyonlarını sonlandırmasına bağladı.
ABD 6 Kasım Covid
Kaynak: Worldometers

Bu, Eylül ayındaki 19,4 milyon insandan düştü. Yaklaşık 3,6 milyon Amerikalı, pandemiyi iş aramamak için birincil neden olarak gösterirken okuma, Eylül ayında 4,5 milyondan düşüşe işaret etti. İşletmelerin işçileri yavaşça ofislere ve fabrikalara çağırması nedeniyle evden çalışma yapan Amerikalıların oranı %24,3’ten %21,2’ye düştü.

Ekim raporu, salgının 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ülke çapında en kötü işsizliği tetiklemesinin ardından işgücü piyasasında kazanımların devam ettiğine işaret etti. Yine de iş kayıplarının payı giderek kalıcı hale geldi ki bu da ABD pandemiyi kontrol altına aldıktan sonra ekonominin ciddi bir yarayla karşı karşıya kalacağını öne sürdü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu