Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de İkinci Dalga Ekonomide Depresyon ile Sonuçlanır

Önde gelen Moody's ekonomisti Mark Zandi, ABD'de ikinci dalga ve depresyon riskinden bahsetti. Detaylar şöyle;
ABD’de İkinci Dalga Ekonomide Depresyon ile Sonuçlanır
Son Güncelleme: 
Yorum

Vaka ve ölüm sayısı bakımında başı çeken ABD için endişe verici yorumlar gelmeye devam ediyor. Tarihin en kötü verilerine rağmen ABD borsaları yükselişi sürdürse de piyasaların durumu gerçekleri değiştirmiyor.

Önde gelen bazı ekonomistler de yükselişe aldanılmaması gerektiği konusunda uyarılar yapıyor. Moody’s Analytics’in Baş Ekonomisti Mark Zandi de onlardan bir tanesi.

Eyaletlerin işletmeleri çok hızlı bir şekilde açarak büyük bir kumar oynadığından endişelenen uzman, yeni koronavirüs enfeksiyonlarındaki bir kıvılcımın, özellikle de henüz aşı olmadığı için ekonomiyi daha ileri bir kargaşaya sürükleyebileceği konusunda uyardı.

Son verilere ülkedeki toplam vaka sayısı 1,367,638 ve ölüm sayısı 80,787 iken New York, New Jersey, Massachusetts, Illionais ve California eyaletleri en yüksek vakalara sahipler.
ABD Koronavirüs
Kaynak: Worldometers

Fakat artan bilançoya rağmen ABD, ekonomisini açma çalışmalarında bulunuyor. Bu durum ikinci dalga endişelerini yaratırken Zandi de CNBC‘ye yaptığı açıklamada aynı riskten bahsetti.

“İkinci bir dalga yakalanırsak, bu bir depresyon olacak. Bir daha kapanmayabiliriz, ama bu kesinlikle insanları korkutacak, insanları ürkütecek ve ekonomide baskı oluşturacak” dedi. Zandi bir depresyonu 12 ay veya daha uzun süreli çift haneli işsizlik olarak tanımlarken geçen hafta açıklanan veriler de bu ihtimali gerçekleşebileceğine işaret ediyor.

ABD Çalışma Bakanlığı Nisan ayında işsizlik oranının yüzde 14,7’ye yükseldiğini ve tarım dışı istihdamın 20,5 milyon gerilediğini açıkladı.
ABD İstihdam Rekor Düşüş 20,5 Milyon
Kaynak: Trading Economics

Her iki istihdam verisi de II. Dünya Savaşı sonrasındaki rekorlar olarak kaydedilirken 2 Mayıs’ta biten haftada yapılan 3,2 milyon başvuruyla 7 haftalık toplam 33 milyon işsizlik başvurusuna ulaştı. Rekor düşük seviyelerdeki ABD istihdamını ele alan FED politika yapıcıları “V şeklinde” bir toparlanmanın zor olduğunu söylerken Mark Zandi pazarın V şeklinde bir toparlanma olasılığına olta attığını ancak görüşün kısa vadeli olabileceğini söyledi.

Mayıs’ın son Pazartesi günü kutlanan Memorial Day hafta sonunda işlerin toparlanmaya başlayacağını öngören Zandi, ikinci bir dalga olmazsa kazanımların yaz boyunca sürebileceğini belirtti.

“Fakat bundan sonra, virüs etrafındaki belirsizlik ve bunun tüketiciler ve işletmeler üzerindeki etkisi nedeniyle çıkmaz içinde olacağımızı düşünüyorum.”

Kış aylarından bu yana Wall Street’i koronavirüse karşı uyaran Zandi, Şubat sonlarında Wall Street’in pandeminin etkilerini hafife aldığını belirtmişti.

Ekonominin yeniden yoluna girmesi için aşı konusunda sağlam bir ilerleme kaydedilmesi gerektiğini savunan ekonomist; önümüzdeki yıl içinde aşı bulmada gecikme veya başarısızlığın 1930’lar tipi bir gerilemeye yol açacağını öngördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu