Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hükümeti Yeniden Açılsa da Trump’a Göre Başka Bir Kapatma Mümkün

Başkan Trump ile Demokratlar arasındaki sınır duvarı anlaşmazlığı, imzalanan geçici anlaşmayla yeniden açıldı ancak Trump, başka bir kapanmanın mümkün olduğunu söyledi.
ABD Hükümeti Yeniden Açılsa da Trump’a Göre Başka Bir Kapatma Mümkün
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump ile Demokratlar arasındaki sınır duvarı anlaşmazlığı sonucunda geçici ve kısmen kapanan hükümet, sınır güvenliği konusunda geçici anlaşmanın sağlanmasıyla bugün yeniden açıldı. Bunun sonucunda federal hükümete ait tüm kurumlar açıldı ve 800 binin üzerinde federal çalışana işbaşı çağrısı yapıldı.

Sonuçta, Trump’ın Meksika sınırına 5.7 milyar dolarlık bütçe gerektiren duvar isteğinin Demokratlar tarafından reddedilmesi sonucunda hükümet 35 gündür kapalı bulunuyordu. İşte bu noktada, Kongre’nin Temsilciler Meclisi ve Senato’dan geçen üç haftalık harcamalar yasası, Trump’ın onayıyla yürürlüğe girmiş ve tarihteki en uzun süreli kapanma dönemi sona ermişti.

Trump, Beyaz Saray’da konuya ilişkin bir açıklama yapmış ve anlaşmada şimdilik 5.7 milyar dolarlık bütçenin şimdilik yer almadığını dile getirmişti.

ABD Hükümeti 35 Gün Kapalı Kaldı Bununla birlikte geçici anlaşma kapsamında alınan 3 haftalık ara kararının çok hızlı geçeceğini söyleyen Trump, sınır güvenliği konusunda adil bir uzlaşmaya varılamaması durumunda hükümetin 15 Şubat’ta yeniden kapanacağını aktarmış, yetkilerini kullanarak acil durum ilan edileceğini belirtmişti. 22 Aralık’ta kapanan hükümet, 25 Ocak’a kadar 35 gün süreyle kapalı kalmış, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s tahminlerine göre bunun ABD ekonomisine maliyeti 6 milyar dolar olmuştu.

Diğer bir ifadeyle S&P tahmini, ABD federal hükümetinin kapalı kalmasının ekonomiye maliyetinin duvar fiyatını aştığını göstermişti.

Hükümet Kapanması Teklif Edilen Bütçe Aştıİşte bu noktada, Trump’ın dün Wall Street Journal’a verdiği demeç de dikkat çekti. Çünkü Trump, WSJ’ye verdiği röportajda başka bir hükümet kapanmasının kesinlikle bir seçenek olduğunu belirtti ve Kongre’nin talep ettiği sınır duvarını finanse etmek için bir anlaşmaya varma konusunda şüphelerini anlattı.

15 Şubat’ta yapılacak bir sonraki hükümet fonu toplantısından önce anlaşmaya varma ihtimalinin yüzde 50’den az olduğunu vurguladı. Beyaz Saray Genel Sekreteri Mick Mulvaney de Trump’ın üç hafta içinde hükümeti tekrar kapatmaya hazır olup olmadığına dair sorulara “evet” diyerek yanıt verdi. Bununla birlikte; “Trump hükümeti kapatmak istemiyor, bunu bir netleştirelim, ulusal acil durum ilan etmek istemiyor” ifadeleriyle de bir gönderme yaptı.

Mulvaney ayrıca her şey göz önünde bulundurulduğunda Trump’ın taahhüdünün ulusu savunmak olduğunu ve bunu Kongre ile ya da Kongre olmadan yapacağını kaydetti. ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Demokrat Hakeem Jeffries de meslektaşlarının kanıta dayalı mevzuat aradıklarını söyledi. Jeffries kapatılmaların, hükümetin iki kolu arasında bir kamu politikası anlaşmazlığı olduğunda meşru müzakere taktikleri olmadığının üzerini çizdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu