Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hazine Bakanlığı’na Dava Açan Rus Milyarder Deripaska’dan Çarpıcı Açıklamalar

Oleg Deripaska, Paul Manafort’la bağlantısı, ABD’nin kendisi üzerindeki yaptırımları ve Washington ile Moskova arası ilişkileri hakkında açıklamalarda bulundu. Detaylar aşağıda;
ABD Hazine Bakanlığı’na Dava Açan Rus Milyarder Deripaska’dan Çarpıcı Açıklamalar
Yorum

Rus milyarder Oleg Deripaska, Paul Manafort’la bağlantısı, ABD’nin kendisi üzerindeki yaptırımları ve Washington ile Kremlin arası ilişkileri hakkında açıklamalarda bulundu. CNBC’ye konuşan Putin’in müttefikinin açıklamaları, geçtiğimiz gün Hazine Bakanlığı ve Steven Mnuchin’e yaptırımların kaldırılması için dava açmasının üzerine geldi. Bir dizi farklı konu hakkında görüş bildiren Oleg Deripaska’nın yorumları haliyle dikkat çekti.

Deripaska: Yaptırımlar Uygulanırken ABD-Rusya İlişkilerinin Gelişmesi İmkansız

Deripaska: Yaptırımlar Uygulanırken ABD-Rusya İlişkilerinin Gelişmesi İmkansızRus milyarder Deripaska, Pazar günü verdiği röportajda, Moskova ile Washington’ın ilişkilerini geliştirmekten ziyade “kas esnetme” ile ilgilendiklerini söyledi. Rusya ile Batı arasındaki gerginliği çözme umudunun olup olmadığı konusundaki soruya; “ABD tarafından gördüğüm kadarıyla mümkün değil” diyerek cevap veren Deripaska, “gerçekte Amerikan ve Rus halkına bakarsanız, birbirlerinden nefret etmiyorlar” sözleriyle devam etti. Rus halkının yeni bir sayfa açmaya istekli olduğunu dile getiren Deripaska, her iki ülkenin de bu harcamaların yarısından fazlasının “gereksiz” olmasına rağmen savunma için trilyonlarca dolar harcamayı planladığını anlattı.

Gelecek yılki seçimlerde başkanın değişmesi ihtimalinin Washington’la Moskova arasında daha iyi bir ilişki sunup sunmayacağı hususundaki soruya ise; “dört yıl içinde her şey aynı olacak, sadece yeni bir nesil bir şeyler yapacak, bu kuşak savaşmayı tercih ederdi” ifadeleriyle yanıt verdi.

Sonuçta Moskova ve Washington, Suriye, Ukrayna, İran ve son dönemlerde Venezuela olmak üzere bir dizi uluslararası ihtilafın karşısında duruyordu. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da bu ayın başlarında Rusya’yı Moskova dostu bir rejimi korumak için Venezuelalı dostlarının yanında durmakla suçlamıştı. Ayriyeten her iki ülkenin de 1987’deki nükleer anlaşmadan çekildiği biliniyordu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Rusya’nın silahlanma yarışı istemediğini söyleyerek gerekirse askeri tehditlere cevap vermeye hazır olduklarını kaydetmişti.

Oleg Deripaska: Kremlin Beni ABD Hazine Bakanlığı’nın Yaptırımlarına Karşı Dava Açmaya Teşvik Etmedi

Oleg Deripaska: Kremlin Beni ABD Hazine Bakanlığı’nın Yaptırımlarına Karşı Dava Açmaya Teşvik EtmediVladimir Putin’le yakın bağlantıları olan Deripaska, ABD hükümetinin finansal sistemin kendisine yönelik silah haline getirilmesine karşı savaşacağını vurguladı. Cuma günü ABD Hazine Bakanlığı’na dava açan Deripaska, davayı adını temizlemek için açtığını belirterek Kremlin’in kendisini yaptırımlara karşı yasal işlem için teşvik ettiği iddialarını reddetti.

Finansal sistemi silah haline getirmenin, ilaçlar, nükleer yayılma ve karanlık işler durumunda haklı gösterilebileceğini söyleyen Deripaska, aynı araçları girişimcilere uygulamanın ve tüm masumiyet karinesi ile adil süreç anlayışını bozmanın uzun sürecek bir şey olmadığını düşündüğünü aktardı.

Net serveti 3.6 milyar dolar olan Deripaska, davasında da yaptırımları; kendisinin servetinin, itibarının ve ekonomik geçiminin tamamen bozulmasına yol açan yasadışı eylem olarak nitelendirmişti. Yaptırım uygulanan şirketler arasında dünyanın ikinci en büyük alüminyum üreticisi Rusal ve Deripaska’nın çoğunluk hisselerinin sahibi olduğu En+ bulunuyordu.
Emtia patronu Deripaska, yaptırımların bir sonucu olarak servetinin yüzde 81’ini ya da 7.5 milyar dolarını kaybettiğini öne sürmüştü.

Deripaska: Paul Manafort’la Bağlantılarıma Yönelik İddialar Çok Saçma

Deripaska: Paul Manafort’la Bağlantılarıma Yönelik İddialar Çok SaçmaBir kereliğine Trump’ın kampanya yöneticiliğini yapmış olan Manafort ile ilişkilerinin yedi ya da sekiz yıl önce sona erdiğini belirten Rus milyarder, ABD’de Manafort’la olan bağları nedeniyle incelenmesinin çok saçma olduğunu bildirdi. Adının ve markasının, Manafort olayında kendisinin başarısından dolayı kullanıldığını söyleyen Deripaska; “Evet, markamı kullandılar. Rusya’dan biri olarak başarılıyım. Çok fazla insan tanıyorum. Sizinki gibi kanallar, politika ve ekonomi hakkındaki düşüncülerime ilgi duyuyorlar. Onlar beni markalaştırdılar.” dedi.

Mahkeme dosyaları Manafort’un Rus milyardere fazlasıyla borçlu olduğunu gösteriyordu ve 2016 yılındaki e-maillere göre Manafort’un Trump kampanyasındaki pozisyonunu Deripaska ile olan borç sorunlarını çözmek için kullandığı iddia edilmişti. Deripaska ise verdiği demeçte böyle bir teklif aldığını kesinlikle reddederek “Adalet Bakanlığı gerçekleri sunacak ve umarım ulusal çıkarların arkasına saklanmayacaklar” sözleriyle şu anda ABD’nin nasıl cevap vereceğini duymayı beklediğini anlattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu