Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları 10 Bin Daha Azaldı

Salgının hız kesmeden devam ettiği ABD’de işsizlik ödeneğinden yararlanmak isteyenlerin sayısı, bir önceki haftaya kıyasla azalarak, 1,3 milyon oldu.
ABD’de Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları 10 Bin Daha Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Coronavirüs salgınında 140 binden fazla yurttaşını kaybeden Amerika Birleşik Devletleri’nde Perşembe günü perakende satışlar ve işsizlik maaşı başvuruları gibi önemli veriler açıklandı. Büyük eyaletlerde halen vakalarda artış olan ABD, salgın nedeniyle istihdamda rekor düzeyde kayıp verdi.

Ancak son haftalarda ekonominin yeniden açılması ve işletmelere verilen destekler sayesinde işgücü piyasasında iyileşme hızlandı.

ABD’de 11 Temmuz’da sonra eren haftada işsizlik maaşı başvurusu 1,3 milyon oldu.
ABD 11 Temmuz İşsizlik Maaşı Başvuruları
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

Dünyanın en büyük ekonomisinde işsizlik maaşı başvuruları 6,6 milyon rekorundan çok uzaklaşsa da, bir o kadar da pandemi öncesi seviyenin çok ötesinde. Geçtiğimiz hafta 1,25 milyon beklentisine karşın 1,3 milyon kişi işsizlik ödeneğinden faydalanmak için başvurdu. Devam eden başvurular ise 17 milyon 338 bin oldu.

Bir önceki haftanın başvuruları 4 bin aşağı revize edilerek 1.31 milyon oldu. 4 haftalık ortalama 60 bin azalarak 1 milyon 375 bine geriledi. Önceki haftanın verisi ise 2 bin 250 azaltılıp, 1 milyon 437 bin 250’den, 1 milyon 435 bine düşürüldü.  Mevsimsellikten arındırılmış sigortalı işsizlik %11,9 oldu.

Bugün açıklanan bir diğer veri olan perakende satışlar ise tahminlerden daha iyi geldi.
ABD Perakende Satışlar
Kaynak: Investing

Ekonomistler perakende satışların Haziran ayında %5 artmasını bekliyordu. Ancak işletmelerin açılması ve insanların normal hayata dönmesinin etkisiyle %7,5’lik artış kaydetti. Bir önceki ay ise %18,2 ile rekor artışa imza atmıştı. Otomobil hariç perakende satışlar ise %5 beklentisine karşın %7,3 arttı.

Teksas, Kaliforniya ve Florida gibi büyük eyaletlerde vakaların halen rekor düzeyde gitmesi başta FED başkanları olmak üzere birçok ekonomistin önümüzdeki sürece ilişkin beklentilerini karartıyor.

Ekonominin kolay kolay toparlanamayacağı ve kalıcı iyileşme için daha fazla mali destek sağlanması gerektiği düşünülüyor. Yine de işyerlerinin açılması ve tüketici harcamalarının hareketlenmesi, geçtiğimiz ay perakende satışları yükseltti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu