Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD için Görünüm Kısa Vadede Zorluyken Orta-Uzun Vadede Parlak

Dünyanın en büyük ekonomisinin görünümü merak edilirken ABD için kısa vadede zorluk, uzun ve orta vadede aydınlık görüldü. Detaylar aşağıda;
ABD için Görünüm Kısa Vadede Zorluyken Orta-Uzun Vadede Parlak
Son Güncelleme: 
Yorum

Üçüncü çeyrekte rekor toparlanma kaydeden ABD ekonomisi, yeni Covid dalgaları ile dördüncü çeyrekte gerilemeye ilerliyor. S&P Global Ratings’e göre ABD’nin çift dipten kaçınması için teşvik şartken benzer şekilde Moody’s Analytics’e göre ABD, perakende satışların azalması ve işsizlik yardımlarına yönelik artan taleplerle bu aya doğru aşağı yönlü bir yörüngede.

Dünyanın en büyük ekonomisindeki gelişmeler merakla takip edilirken ING’den James Knightley yeni raporundaki yorumlarıyla dikkat çekti. “Normalliğin dokunma mesafesinde olduğu hissinin ortasında iyimser bir şekilde 2021’i dört gözle bekliyorum” diyen ekonomist, şimdilik kısa vadeli bir acı ancak orta ile uzun vadede işlerin iyileştiğini öngördü.

“Bununla birlikte, pandeminin sona ermediğini biliyoruz ve bittiğinde, büyük faturalar ve büyük yapısal değişikliklerden oluşan bir finansal miras bırakacak.” ifadeleriyle de uyarıda bulundu.
Abd Virüs Durumu
Kaynak: Worldometers

2020’nin hem insani hem de ekonomik açıdan çok büyük bedeller ödeyen inanılmaz derecede zor bir yıl olduğunun üzerini çizen Knigtley, bununla birlikte 2021 görünümünün aşı iyimserliğiyle aydınlandığını belirterek şöyle konuştu:

“Ancak ABD ekonomisi henüz kritik aşamayı atlatmış değil. Bir aşılama programı devam ederken, normalliğe tam bir dönüş sağlamak için yeterli sayıda kişiye dağıtılması zaman alacaktır.”

Bu arada Covid-19 vakalarının hızla arttığını ve kısıtlama önlemlerinin ağır bir ekonomik maliyetle yeniden başlatıldığını ekledi. Bu güvenlik açığı penceresinin iki, üç veya dört aydan fazla sürebileceğini, söz konusu süre zarfında hareket kısıtlamalarının işsizliği artırıp ve faaliyeti zayıflatabileceğini kaydetti.

Kaldı ki daha önce de Kasım ayı verileri üzerine ABD’nin hayal kırıklığı yaratan istihdamı daha da kötüleşebilir demişti.
ABD Kasım 2020 İstihdam
Kaynak: Bureau of Labor Statistics

Üzerinde anlaşmaya varılan 900 milyar dolarlık mali yardım paketiyle ilgili olarak da şöyle dedi:

“Anlaşılan 900 milyar dolarlık mali yardım paketi şüphesiz bazı olumsuzlukların hafifletilmesine yardımcı olacaktır, ancak ne yazık ki birçok işletme daha sıkı kısıtlamalarla karşılaştığı veya hatta kapanmaya zorlandığı için evde kalan insanların etkilerini tam olarak telafi edemeyecektir.”

Fakat Maaş Koruma Programı ile işsizlikte önemli artışın önüne geçilebileceği ve işsizlik yardımlarının uzatılmasının yeniden açılış başladığında kurtarma için daha güçlü bir platform sunacağını ekledi.

Yeni Başkan Joe Biden’ın öncelikle salgın nedeniyle işini kaybeden ve henüz iş bulamayan 10 milyon insan için iş yaratmaya odaklanacağından şüphelenen ekonomist; bunun altyapı ve enerjiye odaklanan önemli bir mali teşvik daha olacağına işaret ettiğini savundu.

ING Ekonomisti Abd Yorum“Önümüzdeki yıl tamamen büyümeyle ilgili, bu yüzden kısa vadeli vergi artışları veya daha katı düzenlemelerle ilgili endişelerin yanlış olduğunu düşünüyorum. Bu daha çok bir 2023 hikayesi olacak.” diyen Knightley; aynı şekilde FED’in toparlanmanın gerçek anlamda çekiş kazanmasını sağlamak için elinden geleni yapacağını vurguladığını ve bunun da yakın zamanda daha yüksek faiz oranları beklentisinin çok az olduğunu gösterdiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu