Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Beklenen Eylül Enflasyonu %5,4’e Yükselirken Daralma Yaklaştı

FED’in izleyeceği yön için tüm dünyanın merakla beklediği ABD Eylül ayı enflasyon verileri açıklandı.
ABD’nin Beklenen Eylül Enflasyonu %5,4’e Yükselirken Daralma Yaklaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD İşçi İstatistikleri Bürosu (U.S. Bureau of Labor Statistics) Eylül dönemine ilişkin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini yayımladı. Rapora göre yıllık enflasyon Eylül’de yüzde 5,4’e yükseldi.

Beklenti, yıllık oranın Ağustos’tan değişmeyerek yüzde 5,3’te kalması yönündeydi. Aylık oranın da yüzde 0,3’te sabit kalması bekleniyordu. Ancak çekirdek enflasyonun aylık bazda yüzde 0,1’den yüzde 0,2’ye yükselmesi bekleniyordu.

Aylık enflasyon da beklentileri aşarak yüzde 0,4’e çıktı.
ABD Eylül 2021 Tüfe
Kaynak: U.S. Bureau of Labor Statistics

Gıda ve barınma endeksleri aylık artışın yarısından fazlasına katkıda bulundu. Diğer artışlar ise enerji (yüzde 1,3), yeni araçlar (yüzde 1,3), ev eşyaları ve operasyonlar (yüzde 1) ve motorlu taşıt sigortalarında (yüzde 2,1) görüldü.

Çekirdek enflasyon oranı bir önceki aya göre yüzde 0,2 olurken yıllık bazda yüzde 4’te sabit kaldı. Yıllık enflasyon 13 yılın en yükseğine çıkarken enerji endeksi yüzde 24,8 ve gıda endeksi yüzde 4,6 arttı.

TÜFE verileri, Federal Rezerv yetkililerinin enflasyonun düşünülenden daha kalıcı olabileceği ihtimaliyle mücadele ederken geldi. Merkez bankacıları mevcut durumu geçici olarak nitelendirse de bu görüş son zamanlarda tepki topladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu