Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Enflasyonu Kasım’da 1982’den Bu Yana En Yükseğe Çıktı

Küresel piyasaların merakla beklediği ABD enflasyon rakamları açıklandı.
ABD Enflasyonu Kasım’da 1982’den Bu Yana En Yükseğe Çıktı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD İşçi İstatistikleri Bürosu (U.S. Bureau of Labor Statistics) Kasım 2021 için tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı. Enflasyon Kasım’da yıllık bazda yüzde 6,8’e çıktı. Beklenti de yüzde 6,8‘e çıkarak 1982 Haziran’ından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmasıydı.

Ekim’de yıllık bazda yüzde 6,2 ile 1990 yılının Kasım ayından bu yana gerçekleşen en yüksek artışı kaydetmişti.

Beklentilerle uyumlu gerçekleşen Kasım enflasyonu FED’in daralmayı hızlandıracağına dair tahminleri artırdı.
ABD Enflasyon Kasım 2021
KAYNAK: U.S. Bureau of Labor Statistics

Kasım’da aylık enflasyon ise yüzde 0,7’lik beklentileri aşarak yüzde 0,8 oldu. Çekirdek tüketici fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 4,9, aylık bazda yüzde 0,5 seviyesinde gerçekleşti. Her iki rakam da piyasa beklentilerini karşıladı.

Yüzde 6,8, yıllık enflasyonun FED’in yüzde 2 hedefinin üzerinde kaldığı ardışık dokuzuncu aya işaret etti.

Artış, küresel emtialar toparlanırken, artan talep, ücret baskıları, tedarik zinciri aksaklıkları ve geçen yıla göre düşük baz etkisi fiyatları yukarı çekmeye devam ederken gerçekleşti.

Yukarı yönlü baskı geniş tabanlıydı ve enerji maliyetleri en büyük artışı kaydetti (Ekim ayında yüzde 30’a karşı yüzde 33,3) oldu. Enerji artışı Kasım’da yüzde 58,1 artan benzin fiyatlarından kaynaklandı.

Enflasyon aynı zamanda barınak, gıda, evde yemek, yeni araçlar, kullanılmış arabalar ve kamyonetler, giyim ve tıbbi bakım hizmetleri için de arttı. Öte yandan, ulaştırma hizmetlerinde enflasyon Ekim’deki yüzde 4,5’den Kasım’da yüzde 3,9’a yavaşladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu