Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ekonomisi Nisan-Haziran Döneminde %6,6 Büyüdü

ABD ekonomisi, Nisan-Haziran döneminde ön tahminden fazla beklentiden az büyüdü.
ABD Ekonomisi Nisan-Haziran Döneminde %6,6 Büyüdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) ABD’nin ikinci çeyrekteki gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) büyümesi için ikinci tahminini açıkladı. Okuma yüzde 6,6 oldu.

Beklenti yüzde 6,7 yönündeydi. Ön tahmin 2Ç21’de GSYİH’nin yüzde 8,5‘lik piyasa tahminlerinin oldukça altında yüzde 6,5 arttığını göstermişti.

İkinci Okumaya Göre ABD Ekonomisi 2Ç21’de %6,6 Büyüdü

ABD Ekonomisi 2Ç21 %6,6 Büyüdü
Kaynak: BEA

BEA, güncellemenin özel envanter yatırımı, sabit konut yatırımı ve eyalet ve yerel yönetim harcamalarında yapılan aşağı yönlü revizyonlarla kısmen dengelenen konut dışı sabit yatırım ve ihracatta yukarı yönlü revizyonları yansıttığını söyledi.

GSYİH hesaplamasına dahil edilmeyen ithalatın aşağı yönlü revize edildiği eklendi.

Cari dolar GSYİH, ikinci çeyrekte yıllık yüzde 13,2 veya 693,2 milyar dolar artarak 22,73 trilyon dolara ulaştı. İlk çeyrekte GSYİH yüzde 10,9 veya 560,6 milyar dolar arttı.

Gayri safi yurtiçi alım fiyat endeksi ikinci çeyrekte yüzde 5,8 artarak 0,1 puan yukarı yönlü revize edildi. PCE fiyat endeksi yüzde 6,5 artarak 0,1 puanlık yukarı yönlü bir revizyon oldu. Gıda ve enerji fiyatları hariç tutulduğunda, PCE fiyat endeksi, ön tahminden revize edilmeden yüzde 6,1 arttı.

Reel gayri safi yurtiçi gelir (GDI), ilk çeyrekteki yüzde 6,3’lük (revize) artışa kıyasla, ikinci çeyrekte yüzde 1,6 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu