Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ekonomisi 5 Çeyreklik Dönemin En Güçlü Büyümesini Kaydetti

Dünyanın en büyük ekonomisine ilişkin çeyreklik büyüme verileri yayımlandı. ABD ekonomisi tahminlerden güçlü büyüdü. Detaylar aşağıda…
ABD Ekonomisi 5 Çeyreklik Dönemin En Güçlü Büyümesini Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) piyasaların izlediği çeyreklik gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) verisini yayımladı. Ön tahmine göre GSYİH, 2021’in son çeyreğinde önceki çeyreğe göre yıllıklandırılmış olarak yüzde 6,9 büyüme kaydetti. Rakam yüzde 5,5 büyüme tahmininin üzerinde geldi.

Aynı zamanda bu beş çeyrek içindeki en güçlü GSYİH büyümesi oldu. Önceki en güçlü büyüme 2020’nin üçüncü çeyreğindeki yüzde 33,8’lük rekor büyümeydi. Üçüncü çeyrekte ABD ekonomisi yüzde 2,3’le tahminin üzerinde büyümüştü.

ABD Ekonomik Büyümesine En Büyük Katkı Özel Stoklardan Geldi

ABD Ekonomik Büyüme
KAYNAK: U.S. Bureau of Economic Analysis

Yüzde 6,9’luk büyümeye en güçlü artış 4,9 puanla özel stoklardan geldi. Bu da 2021’in başından itibaren stok kesen motorlu taşıt bayilerini yansıttı.

Kişisel tüketim yüzde 3,3 artarken bu hizmet harcamalarındaki yüzde 4,7’lik artıştan destek aldı. Yapılardaki düşüşle kısmen dengelenen fikri mülkiyet ürünleri öncülüğünde sabit yatırım yüzde 1,3 oranında toparlandı.

Ancak konut yatırımları yüzde 0,8’le düşüşü sürdürdü. İhracat yüzde 24,5, ithalat ise yüzde 17,7 artarken net ticaret büyümeye katkı sağlamadı.

Cari dolar GSYİH dördüncü çeyrekte yıllık yüzde 14,3 veya 790,1 milyar dolar artarak 23,99 trilyon dolar seviyesine ulaştı. Üçüncü çeyrekte GSYİH yüzde 8,4 veya 461,3 milyar dolar artmıştı.

2021’in tamamında ise ABD ekonomisi yüzde 5,7 ile 1984’ten bu yana en yüksek seviyede büyüdü. 2020’de ABD, pandemi etkileri nedeniyle yüzde 3,5 küçülerek İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki (1946) en büyük daralmasını kaydetmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu