Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ekonomisi için 3. Çeyrekte Rekor Yükseliş Bekleniyor

İkinci çeyrekte yüzde 33’lük tarihi bir düşüş açıklayan ABD ekonomisinin üçüncü çeyrekte aynı şekilde tarihi bir yükseliş kaydetmesi bekleniyor. İşte tahminler;
ABD Ekonomisi için 3. Çeyrekte Rekor Yükseliş Bekleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüsün merkezi olmaya devam eden ABD, 2020’nin ilk ve ikinci çeyreğinde rekor düşük GSYİH verileri açıkladı. Özellikle de ikinci çeyrekteki yüzde 32,9’luk daralma, ABD ekonomisindeki en büyük daralma olarak kayıtlara geçti.

Hal böyleyken gözler, dünyanın en büyük ekonomisinin üçüncü çeyrekte nasıl performans göstereceğine çevrilmiş durumda. Analistler de seçimden sadece birkaç gün önce açıklanacak olan üçüncü çeyrek GSYİH tahminlerini geliştirmeye devam ediyor.

İyi haber ABD’nin son çeyrekte hayal kırıklığı yaratan verinin ardından rekor hızda toparlanmaya hazırlanmasıyken kötü haber 2020’nin her şey sona erdiğinde ekonomi için halen sefil bir yıl olma yolunda ilerlemesi.

Öncelikle Fortune’un haberine göre yeni tahminler ABD GSYİH’sinin üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 20 civarında büyüyeceğini gösteriyor.
ABD Vaka Yükseliş
Kaynak: Worldometers

Çünkü aktivite, ilk yarıda ekonomiyi sarsan kilitleme önlemlerinin kaldırılması ve yeniden açılmalarla artış kaydediyor. Morgan Stanley bu çeyrekte GSYİH’de %21,3’lük bir artış öngörürken finansal veri sağlayıcısı IHS Markit üçüncü çeyrekte %20,1’lik bir artış tahmin ediyor.

Bu arada S&P Global Ratings’deki ekonomistler, Cumhuriyetçilerin ve Demokratların ne tür bir teşvik paketi açıklayacaklarına bağlı olarak yüzde 18 ila yüzde 22 aralığında bir sıçrama bekliyor. Ve Atlanta FED kısa süre önce yeni üretim verilerinin gücü üzerine üçüncü çeyrek büyüme tahminini yüzde 12’nin altından yüzde 20’nin üzerine çıkardı.

Bu tahminlerin gerçeğe dönüşmesi durumunda üçüncü çeyrek GSYİH’sinin önceki rekor olan 1950’nin ilk çeyreğindeki yüzde 16,7’lik çeyreklik GSYİH büyümesini geçeceği ortada.

Tabii ki, böylesine çarpıcı bir gelişme bir uyarı ile birlikte geliyor. O da ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 33’lük tarihi bir düşüş ile birlikte küçüldüğü gerçeği. Bu arada ülkedeki vakalar da endişe verici artışını sürdürüyor.

Ülkedeki toplam vaka sayısı 5 milyonu geçerken ölüm bilançosu 162 bini aşmış durumda. İyileşen hasta sayısı 2,5 milyon civarındayken yeni günlük vakalar Temmuz’dan bu yana 50 binin altına sadece birkaç kez düştü. Son olarak 6 Ağustos’taki yeni günlük vaka sayısı 58 bin 611 olmuş.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu