Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları Ticaret Savaşı ve Arz Endişelerinin Arasında Kaldı

Petrol fiyatları, ABD ve Çin arasındaki şiddeti artan ticaret savaşı ve taşıdığı potansiyel riskler ile beraber arz endişelerinin arasında kaldı.
Petrol Fiyatları Ticaret Savaşı ve Arz Endişelerinin Arasında Kaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Vadeli petrol kontratları New York’ta, %0.7 kayıp ve %0.3 kazanç arasında gidip gelmenin ardından sakin bir seyir sürdürdü. Pazartesi günü ABD’li yetkililerin, Çin’den ithal edilen kalan mallara ek %25 oranında gümrük tarifesinin detayları hakkında açıklama yapması bekleniyor.

Bu durum, Pekin yönetiminin ABD’nin Cuma günü 200 milyar dolar tutarında Çin malına getirdiği ek tarifelere misillemede bulunacağı haberinden sonra meydana geldi. Diğer bir yandan Norveç Kuzey Denizi’ndeki bir petrol sahasındaki aksaklık ve ABD’de aktif petrol sondaj kuyusu miktarındaki düşüş, petrol arzını sıkışık tutan faktörlerden biri olarak gösteriliyor.

Petrol, yaklaşık 10 yılın en büyük çeyrek dönem kazancını elde etmesinin ardından, geçtiğimiz ayın sonlarından bu yana zemin kaybetmekte.

Petrol, Geçtiğimiz Ayın Sonlarından Bu Yana Zemin KaybetmekteSuudi Arabistan’ın İran’a yaptırımlarından kaynaklı açığı kapatmak amacıyla daha çok petrol üreteceğine dair işaretler vermesi ve ABD ile Çin arasındaki ticari ilişkilerin kötüye gitmesi bu hareketin temel nedenleri olarak gösterildi. Tüm bunların bir sonucu olarak, Batı Teksas petrolüne (WTI) dair azalma yönündeki bahisleri artırdı.

Fakat Washington ile Tahran arasındaki yükselen gerilim ve Venezuela’daki üretim kapasitesinin daha fazla düşme beklentisi fiyatlarda destekleyici bir unsur oldu. Bununla birlikte Brent petrolü yükselişini dördüncü günde de devam ettirdi.

Singapur’da Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Howie Lee, “Cuma günkü bardağın yarısı dolu iyimserliğinin, bu büyüklükteki bir ticaret savaşının küresel büyümeye çok fazla hasar verebileceği durumunu gölgelemesine izin vermemek gerek.” diyerek bir açıklama yaptı.

Ekonomist Howie Lee Bir Açıklama YaptıHowie Lee bunun yanında fiyatların mevcut seviyelere sıkışmasının arzın çok sıkışık olduğuna dair bir gösterge olduğuna dikkat çekti. Diğer bir yandan Haziran vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), 3 sentlik bir düşüş yaşayarak Singapur saati ile 12:34’te varil başına 61.63 dolara geriledi. Seans içinde fiyatlar 45 sent kadar düştü ve kontrat önceki hafta %0.5 geriledi.

Temmuz vadeli Brent petrolü ise, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 22 sent veya %0.3 yükselerek varil başına 70.84 dolara çıktı. Seans içinde fiyatlar 31 sente kadar geriledi. Önceki hafta kontrat %0.3 değer kaybetti. Küresel gösterge Brent Petrolü, Temmuz vadeli WTI’a kıyasla 9.05 dolardan primli işlem gördü.

Bunlara ek olarak, önceki günlerde arz endişeleri petrol fiyatlarını son beş haftanın en düşük seviyesinden yükseltmişti. Rusya petrolündeki kirlilik krizi ve ABD’nin benzin stoklarındaki düşüş, bu yükselmeye neden olan iki önemli durumdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu