Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD-Çin İlişkileri Bozulurken Tayvan’ın Değeri Bir Pazarlık Kozu Olarak Artabilir

ABD ile Çin, ticaret ve teknoloji konusundaki anlaşmazlıklarını devam ettirirken bazı uzmanlar Tayvan’ın bir pazarlık kozu olarak değerinin arttığını söylüyor. Detaylar şöyle;
ABD-Çin İlişkileri Bozulurken Tayvan’ın  Değeri Bir Pazarlık Kozu Olarak Artabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ile Çin, ticaret ve teknoloji konusundaki anlaşmazlıklarını devam ettirirken bazı uzmanlar Tayvan’ın bir pazarlık kozu olarak değerinin arttığını söylüyor. Sonuçta kendi kendini yöneten adanın, dünyanın iki süper gücünün rekabetinde birçok önemli noktadan biri olduğu göze çarpıyor.

Bucknell Üniversitesi’nde siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler profesörü olan Zhiqun Zhu da Tayvan’ın ABD-Çin ilişkilerinde, Washington’un her zaman oynayabileceği bir satranç taşı olduğunu söyledi. CNBC’ye konuşan Zhu; “Tayvan’ın ABD için olan değeri, ABD ile Çin gerilimleri yükselirken yalnızca artacaktır” dedi.

Nihayetinde Çin Komünist Partisi’nin Tek Çin politikası gereğince, kendi kendini yöneten ada ana kara Çin’in bir parçası.

Tayvan Tek Çin Politikası Çin Parçası Çin Devlet Başkanı Xi Jinping daha önceki bir konuşmasında Çin’in Tayvan’la yeniden birleşmesi gelmesi gerektiğini ve gerekirse bunun zorla yapılmasını söylemişti. Ayrıca Washington’un son askeri ve politik hamleler, Pekin tarafından Tayvan’ın bağımsızlık hareketine destek olarak görülmüştü. Geçen hafta Singapur’da konuşan Çin Korgenerali Shao Yuanming, Washington’un Tayvan’a desteğinin, Tayvan’ın bağımsızlık güçlerine yanlış işaretler gönderdiğini dile getirerek şöyle demişti:

“Herhangi biri Tayvan’ı ülkeden ayırmak isterse, Çin ordusu her ne pahasına olursa olsun vatanımızın birliğini kararlı bir şekilde savunacaktır.”

ABD-Tayvan İlişkileri Pekin'i Rahatsız Ediyor Washington merkezli düşünce kuruluşu Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nden Bonnie Glaser bu noktada; “ABD’nin Tayvan’ı kart olarak kullanması, üç yönlü ilişkide Trump iktidara gelmeden önce var olmamış yeni bir faktördür” dedi. Trump’ın etkileşimsel bir başkan olduğunu söyleyen Glaser, onun çoğu zaman masaya bir şey koymak için istekli göründüğünü aktardı. Sonuçta askeri cephede Trump yönetimi yıllardır Taipei’ye silah satışını hızlandırarak Pekin’i kızdırmıştı.

Son raporlar da Washington’un Tayvan’a 2 milyar dolar değerden daha fazla tank ve silah satışı için hazırlandığını öne sürdü.

ABD-Tayvan'a 2 Milyar Dolar Silah Satışı Bu arada, diplomatik meseleler de ön plana çıktı. Mayıs ayında ABD ve Tayvan’dan gelen üst düzey güvenlik yetkilileri yaklaşık 40 yıldır ilk kez bir araya gelmiş ve söz konusu toplantı Pekin’in tepkisini çekmişti. Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan Lu Kang, Pekin’in ABD ve Tayvan arasındaki resmi toplantılara şiddetle ve kesinlikle karşı çıktığını dile getirmişti. ABD-Tayvan toplantısına ilişkin görüş bildiren savunma analisti Derek Grossman da bu tür toplantıların bir süredir özel olarak devam ettiğini kaydetti.

İlaveten bu kez uluslararası sızıntıyla ilan edilen toplantıları, Çin’e ABD-Tayvan ilişkilerindeki iyileşmenin devam edeceğini gösteren bir işaret olarak yorumladı.

ABD-Tayvan Toplantıları Pekin İşaret Tayvan 2020’de yapılacak başkanlık seçimleriyle alakalı olarak da konuşan Grossman, mevcut lider Tsai Ing-Wen’in yeniden seçilmesi durumunda karşılıklı iki kıyı gerilimlerinin 2020-2024 arasında yükselmesinin muhtemel göründüğünü öne sürdü.

Glaser da bu fikri yineleyerek Demokratik İlerici Parti’den bir adayın seçilmesi durumunda Çin’in askeri, diplomatik ve ekonomik baskıyı yoğunlaştıracağını bildirdi. Grossman gerginlikleri kontrol altında tutmak için en iyi umudun muhalefetteki Kuomintang partisinden bir adayın başkanlık yarışını kazanması ve Tek Çin politikasını kabul etmesi olabileceği yorumuyla da dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu