Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Bekleyen Konut Satışları Temmuz’da %1,8 Düştü

ABD'de bekleyen konut satışları Temmuz 2021 döneminde %1,8 düşüş gösterirken, yıllık bazda %8,5 gerileme gösterdi.
ABD’de Bekleyen Konut Satışları Temmuz’da %1,8 Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de Ulusal Emlakçılar Birliği (National Association of Realtors – NAR) tarafından Temmuz 2021 dönemine ait bekleyen konut satışları raporu yayımlandı. Rapora göre; Temmuz ayında bekleyen konut satış hızı, bir önceki aya göre %1,8 düşüş gösterdi.

Geçen yılın Temmuz ayına göre %8,5 gerileme yaşandı. Haziran ayında bekleyen konut satış hızı, bir önceki aya göre %1,9 düşüş gösterirken, yıllık bazda da %1,9 gerilemişti. NAR verilerine göre; bekleyen konut satışları, Temmuz’da art arda ikinci ayında da düşüş kaydetti.

Bekleyen Konut Satışları Endeksi Temmuz ayında %1,8 oranında düşüşle 110,7 seviyesine kadar gerilemiş oldu.
Bekleyen Konut Satışları Endeksi Temmuz 2021
Kaynak: NAR

Yıllık bazda ise %8,5 düşüş gözlenirken, NAR Baş Ekonomisti Lawrence Yun, piyasanın biraz soğumaya başladığını belirtti. Yun, “Ancak şu anda olası alıcıların talebini karşılayacak yeterli arz yok. Bununla birlikte envanter yavaş yavaş artıyor ve ev alışverişi yapanların önümüzdeki aylarda daha fazla seçenek görmeye başlaması gerekiyor,” ifadelerini kullandı.

Temmuz itibarıyla alıcıların %27’sinin değerlendirme ve denetim şartları atladığı belirtilirken, Yun alıcıların çoğu durumda bu değerlendirmelerden kaçınarak ev satın alma sürecini hızlandırmak istediğini düşünüyor.

Bölgelere göre konut satışları incelendiğinde ise endeks Kuzeydoğu bölgesinde aylık %6,6 düşüşle 92 seviyesine işaret etti. Yıllık bazda ise %16,9 oranında gerilediği görüldü. Batının orta kesimlerinde ise endeksin bir önceki aya göre %3,3 düştüğü görülürken, yıllık %8,5 düştüğü bildirildi.

Güney bölgesinde bekleyen konut satışları endeksi, yıllık bazda %6,7 gerilerken, aylık bazda %0,9 düşüş gösterdi. Batı’da ise endeksin bir önceki yıla göre %5,7 gerilediği görülürken, aylık bazda %1,9 artış kaydettiği belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu