Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Komisyonu, Üye Ülkelere ‘Fırtınada Kılavuzluk’ Edecek Plan Başlatıyor

Koronavirüs bazı düzen ve kurallara da değişiklikler getirdi. AB Komisyonu, ülkelere bir tolerans tanıyarak onları gereken dönemlerde uygulanan disiplin sürecinin dışında tutacağını duyurdu.
AB Komisyonu, Üye Ülkelere ‘Fırtınada Kılavuzluk’ Edecek Plan Başlatıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

5 milyonun üzerinde vaka ile dünyaya kabusu yaşatan koronavirüs, hayat tarzımızı baştan aşağı değiştirdi. Pandemi nedeniyle tarihinin en kötü sürecini yaşayan ekonomilerle birlikte ülkeler yeni normal hayatlarına alışmaya çalışıyor.

Virüs artık insan hayatının bir parçası haline gelince buna yönelik düzenlemelere de her gün bir yenisi ekleniyor. Günlük yaşamın yanı sıra hükümetler de içinde bulunulan zor durumun farkında olarak bazı konularda müsamaha gösteriyor. Bunlardan biri de Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun aldığı karar oldu.

AB Komisyonu, pandemiden dolayı ekonomik kuralların dışına çıkan ülkeleri disiplin sürecinin dışında tutacak.

AB Komisyonu tarafından yayımlanan “Bahar Dönem Paketi“, üte ülkelerin kamu maliyetleri açısından önemli olan birtakım incelemeler ve faydalı olabilecek tavsiyeler içermesi bakımından önem taşıyor.

Tüm dünyanın farkına vardığı bir gerçek olan koronavirüs pandemisinin ekonomilerdeki olumsuz etkisi, söz konusu çalışmada özellikle vurgulandı. Pandeminin her anlamda yarattığı belirsizliklerin hiç şüphesiz ekonomide de etkisini hissettirdiği belirtildi.

Çalışmada, kamu borçlanmalarını derinden etkileyen bu olağanüstü durumun bazı üye ülkelere tanınan bir çeşit ayrıcalık haline getirilebileceği söz konusu oldu.

Öyle ki Komisyon, aldığı karar kapsamında makro ekonomik ve diğer mali belirsizliklerden dolayı bütçe ve kamu harcaması kurallarına uymayan ülkelere önceden olduğu gibi disiplin süreci uygulamayacak.

AB Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, Brüksel’deki basın toplantısında konuya ilişkin şu ifadeleri kaydetti;

Valdis Dombrovskis AçıklamaÖte yandan kurallar gereği, AB üyesi ülkelerin bütçe açıklarının gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) seviyelerinin %3’ünü ve kamu borçlanmalarının da yine GSYİH seviyesinin %60’ını geçmeyecek düzeyde kalması gerekiyordu.

Pandemiden önce geçerli olan bu kural, sınırın aşılması durumunda AB Komisyonun devreye girmesiyle başlayan bir sürece giriyor. Komisyona bildirilmediği takdirde sınırı aşan ülkeye disiplin süreci başlatılıyor. Fakat yaşanan olağanüstü durum sebebiyle çoğu Avrupa ülkesi şuan kamu harcamalarını olması gerekenin oldukça üzerine çıkardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu