Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Üyesi 27 Ülke ve İngiltere Tıbbi Malzemelerde Vergileri Kaldırdı

Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere ithal tıbbi malzemelerde KDV ve gümrük vergilerini 4 aylığına kaldırdı.
AB Üyesi 27 Ülke ve İngiltere Tıbbi Malzemelerde Vergileri Kaldırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, koronavirüs hastalarını iyileştirmek için kullanılan ithal tıbbi malzemelerde vergilerin kaldırıldığını duyurdu. Kovid-19 ile mücadele kapsamında ihtiyaç duyulan tıbbi ekipmanların ithalatında KDV ve gümrük vergileri geçici olarak sıfıra çekildi.

Söz konuşu karar AB üyesi 27 ülke ve İngiltere tarafından alındı.

Tıbbi Ekipmanlarda Vergi KalktıUrsula Von der Leyen, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle hastanelerin tıbbi ekipmanlara her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Twitter hesabından yaptığı açıklamada bu mücadelede kullanılan her türlü malzemenin fiyatını daha makul bir seviyeye indirmeyi amaçladıklarını dile getirdi. Bu doğrultuda ithal malzemelerin, ekipmanların ve cihazların vergilerini bir süreliğine kaldırdıklarını duyurdu.

Gelecek 4 ay için KDV ve gümrük vergileri kaldırılan malzemeler arasında; eldiven, test kiti, solunum cihazı ve koruyucu maske gibi ürünler yer alıyor. 27 AB üye ülkesi ve İngiltere’nin uygulayacağı bu karar geri dönük olmak üzere 30 Ocak’tan itibaren geçerli olacak.

Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow ise Trump’ın uyguladığı tarifelerin kaldırılmasını beklemediğini söyledi.

Larry Kudlow Tarifeler KaldırılmayacakTarifelerde şu an için herhangi bir geri çekilme olmadığını dile getiren Kudlow, koronavirüs nedeniyle ertelenmesini veya kaldırılmasını beklemediğini kaydetti. Özel durumların değerlendirilebileceğini söylese de tarifelerin geri çekilmesinin Başkan Trump’ın ticaret politikasında yanlış anlaşılma yaratabileceğini sözlerine ekledi.

ABD Başkanı dün yaptığı açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Mohammed Bin Salman arasında bir telefon görüşmesi yapıldığını söylemişti.

Bu açıklama sonrasında petrol fiyatları yükselirken, iki ülke arasında Pazartesi günü yeni bir temas olması bekleniyor. Kudlow, OPEC toplantısına katılıp katılmayacaklarına dair yöneltilen soruya, “Biz OPEC üyeleri değiliz.” şeklinde cevap verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu