Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

4Ç20 için Negatif Beklentilerin Sürdüğü İngiltere’de Vergi İndirimi Uzatıldı

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, işletmeleri desteklemek için vergi indirim programını 1 yıl uzattığını açıkladı. Duyuru, 3Ç20’deki GSYİH toparlanmasının üzerine geldi.
4Ç20 için Negatif Beklentilerin Sürdüğü İngiltere’de Vergi İndirimi Uzatıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, dün açıklanan GSYİH verileri üzerine yaptığı açıklamada ekonominin Eylül’de Ağustos’a göre yavaşladığını söylemişti. Bunun nedeninin Covid’i yavaşlatmaya yönelik alınan önlemler olduğunu belirten Sunak, ileride zorluklar olduğunu ve insanları desteklemeye devam edeceklerini dile getirmişti.

Alınan son haberlere göre Sunak bekleneni yaptı ve Covid mücadelesinde ekonomiyi rahatlatmak için büyük vergi indirimini doğruladı. Yeni rekor rakamlar ekonominin resesyondan çıktığını gösterirken gelen açıklama, Sunak’ın İngiltere toparlanmasını hızlandırmaya istekli olduğunu ortaya serdi.

Şansölye, tesis ve makinelere yapılan sermaye yatırımları üzerindeki vergi indirimi için 1 milyar sterlinlik üst sınırı Ocak 2022’ye kadar uzattığını aktardı.
İngiltere 12 Kasım Covid
Kaynak: Worldometers

Yıllık yatırım vergi indirimi, üst sınırın 200 bin sterline geri döneceği 1 Ocak’ta sona erecekti. Fakat Şansölye, tarihi 2022’nin başına kadar uzattı. Sunak, Daily Express’e şirketler pandemiyi atlatmaya ve geleceği planlamaya bakarken bunun güveni artıracağını söyledi. Sonuçta İngiltere ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 15,5 artarak büyümeye dönse de gelecek çeyreğe ilişkin beklentilerde iyileşme olmadı.

Hatta ING Ekonomisti James Smith GSYİH verileri üzerine notunda üçüncü çeyrekteki güçlü dönüşün ardından keskin düşüş beklediklerini bildirdi. “Kasım ayına kadar Birleşik Krallık GSYİH’sında %6-7’lik bir düşüş bekliyoruz ve bu da üçüncü çeyrekte gördüğümüz eşi görülmemiş sıçramayı ‘eski haber’ haline getiriyor” dedi.

Yüzde 15,5’lik büyümenin Avrupa’da kaydedilenlerin çoğundan daha büyük olmasının nedenini GSYİH seviyesinin ikinci çeyrekte daha uzun süre düşük kalması olarak açıkladı.
İngiltere GSYİH 3Ç20
Kaynak: ONS

Bununla birlikte, son kısıtlamaların birçoğu yürürlüğe girmeden önce Eylül ayına ait aylık verilerde ortaya çıkan sorun işaretleri olduğunu dile getirdi. Eylül ayı verilerinin konaklama sektörüne ilişkin çıktıda da belirgin bir düşüş gösterdiğini ekledi.

İngiltere’deki kademeli kısıtlamaların ve Galler’de yerel kilitlenmenin getirilmesinin yansıması olarak Ekim ayında GSYİH’de mütevazı bir düşüşü muhtemel gören Smith, düşüşün Kasım’da daha da artacağını tahmin etti. Bunun bir bütün olarak dördüncü çeyrek için negatif bir rakamla sonuçlanacağını ekledi.

“Kasım ayı itibarıyla, son kilitlemelerin İngiltere ekonomisinin büyüklüğünü virüs öncesi seviyelerin yaklaşık% 15 altında bırakmasını bekliyoruz.” dedi.

Beklentiler bu yöndeyken Sunak’ın açıklamaları hoş karşılandı çünkü imalat Covid pandemisinin en sert alanlardan biri olmuştu. Şansölye de yeni uzantının endüstrinin geri dönmesine yardımcı olacağını söyledi.

“Pandemi boyunca işletmeleri desteklemek ve işleri korumak için bir destek paketi sunduk, onları sadece hibeler ve krediler yoluyla değil, aynı zamanda vergi indirimleri ve izinleri Mart ayına kadar uzatarak da destekledik.” diyen Sunak, yıllık yatırım indirimini bir yıl daha uzatmanın işletmelere ihtiyaç duydukları güveni vereceğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu