Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Zeybekçi’den Asgari Ücret Mesajı: Gerekirse Bir Daha Bakılmalı!

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Üyesi ve eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, asgari ücret için yıl içerisinde tekrar değerlendirme sinyali verdi.
Zeybekçi’den Asgari Ücret Mesajı: Gerekirse Bir Daha Bakılmalı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Son günlerde açıklanan yüksek enflasyon verileri sonrası, asgari ücret yeniden konuşulmaya başlandı. Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Üyesi ve daha önce kabinede Ekonomi Bakanı olarak bulunan Nihat Zeybekçi, katıldığı bir programda önemli açıklamalarda bulundu.

Denizli Metropol tarafından hazırlanan Metropol Gündemi programında konuşan Zeybekçi, asgari ücret için yıl içerisinde tekrar değerlendirme yapılabileceğinin sinyalini verdi. Buraya müdahale edilmesi gerektiğinin altını çizen Zeybekçi, “Gerekirse Türkiye’de yıl ortasında asgari ücrete bir daha bakılmalı. Esnaf, memur, emekliler, çalışanlarla ilgili.” diye konuştu.

İnsanların gelirlerini artırmak adına önlemler alınması gerektiğini belirten Zeybekçi, enflasyonist ortam içerisinde olduklarını ve yılın başında asgari ücrete yapılan zammın enflasyonun altında kalması halinde, bunun düzeltilmesi gerektiğini ifade etti.

Maliyet Enflasyonu Yaşanıyor

Maliyet Enflasyonu Yaşanıyor

Nihat Zeybekçi, yaşanan son durumla ilgili, “Mal yokluğu değil bu maliyetlerden dolayı. Maliyet enflasyonu yaşıyoruz şu anda” ifadelerini kullandı. Geçtiğimiz gün benzer bir açıklama, Ak Parti Başkanvekili Cahit Özkan tarafından dile getirilmişti.

Özkan katıldığı bir televizyon programında, asgari artışlarının mevzuat gereği yılda bir kez yapıldığını ancak bunu değiştirmenin mümkün olduğunu söylemişti.

Geçtiğimiz günlerde TÜİK tarafından Şubat ayı enflasyon verileri açıklanmıştı. Raporda enflasyonun yıllık bazda yüzde 54,44 olduğu bildirilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu