Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Ekonomide Faiz İndirimi Belirsizliği

Gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının faiz politikaları küresel piyasada büyük bir ilgiyle takip edilirken, ilk faiz indirimine ilişkin tahminler geldi. İşte detaylar;
Küresel Ekonomide Faiz İndirimi Belirsizliği
HABER GİRİŞ

Gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının faiz indirimine yönelik politikalar, küresel piyasalarda yakından takip ediliyor. Merkez bankalarının politikalarına ilişkin piyasalarda belirsizlik hakimken, Ekonomim yazarı Ferdi Besli konuya ilişkin bir yazı kaleme aldı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), politika faizinde indirim gidişatıyla 6 Haziran 2024 tarihinde yapacağı toplantıya odaklandı. Toplantıda bankanın politika faizinde 25 baz puanlık bir indirim yapması bekleniyor. Bu da politika faizini yüzde 4’ten yüzde 3,75’e düşürecek.

2024 yılının sonuna kadar ECB’nin toplamda 5 toplantısı daha bulunuyor. Bankanın, faiz indirimine devam edebilmesi için 12 Eylül 2024 ve 12 Aralık 2024 tarihlerinin uygun olduğunu görünüyor. Besli’ye göre 2024 yılının sonunda ECB’nin politika faizi yüzde 3,25 olacak.

FED İlk Faiz İndirimini Ne Zaman Yapacak?

ABD’de ekonomik durumun daha karmaşık olduğuna işaret eden Besli, IMF’nin 2024 için yüzde 2,7’lik güçlü bir büyüme tahmini olduğunu anımsattı. Ancak zayıf veri akışının, piyasalarda faiz indirimi beklentilerini artırdığını dile getirdi.

Federal Rezerv’in (FED) en yakın para politikası toplantı 12 Haziran 2024’te, ancak bankanın bu tarihte faiz indirimi yapması beklenmiyor. Diğer 4 toplantı ise 31 Temmuz 2024, 18 Eylül 2024, 7 Kasım 2024 ve 18 Aralık 2024 tarihlerinde gerçekleşecek.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu toplantılardan bir veya ikisinde FED’in faiz indirimi yapacağının öngörüldüğünü hatırlattı. Besli, faiz indirimi için olası tarihlerinse Eylül, Kasım veya Aralık olabileceğine işaret etti. Tahminlere göre 2024 yılı sonunda FED’in politika faizinin yüzde 5 ile 5,25 aralığında olabileceği anımsatıldı.

Türkiye’de Enflasyon Yılı Nasıl Tamamlayacak?

Türkiye’de ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ilk faiz indirimi 5 Ağustos 2024 tarihinde açıklanacak. Temmuz 2024 enflasyon rakamlarının ardından 22 Ağustos 2024 toplantısında bu indirimin gerçekleşmesi bekleniyor.

Öngörülere göre Temmuz 2024 enflasyonu yüzde 58,3 olarak kalacak ve enflasyonla mücadelede önemli bir adım olacak.

Mevcut verilere dayanılarak sağlanan modellere göre politika faizinin gelecek ay ve sonrasında düşürülmesi hesaplanıyor. Ancak TCMB’nin enflasyonun dışsal diğer faktörlere bakıp karar vereceği belirtiliyor.

2024 yılının sonunda TCMB’nin politika faizini yüzde 35 civarında tutacağını öngören Besli, bu varsayımların altında Orta Vadeli Program’daki (OVP) makroekonomik hedeflerin gerçekleşmesi kapsamında olacağının altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.