Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Endişe Sektörü Diyen Akçay’dan Enflasyon Güvencesi

Merkez Bankası'nın bugün sunduğu 2024 yılı ikinci enflasyon raporu toplantısında konuşan Cevdet Akçay dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu. İşte detaylar;
Endişe Sektörü Diyen Akçay’dan Enflasyon Güvencesi
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan bugün 2024 yılının ikinci enflasyon raporunu sundu. Karahan toplantıda, 2024 sonu enflasyon tahminini yüzde 36’dan 2 puan artırarak yüzde 38’e revize ettiklerini açıkladı.

Toplantıya, TCMB Başkan Yardımcıları Hatice Karahan ve Cevdet Akçay da katıldı. Enflasyon sunumunda söz alan TCMB Başkan Yardımcısı Cevdet Akçay da açıklamalarda bulundu.

Enflasyonla ilgili açıklamalarında Akçay, “İşimiz endişe etmek. Enflasyonda yüzde 42 üst bandının aşılmasını beklemiyoruz.” diyerek dikkat çekti.

Mart ayında yapılan sıkılaştırmanın talebin nasıl daralmaya başlayacağı konusunda hızlı bir etki gösterdiğine işaret eden Akçay, enflasyon hedefinin 38’e bandına çekildiğini kaydetti. Ancak enflasyonun yüzde 38’i aşmayacağını dile getirerek, “Endişe sektöründeyiz. İşimiz endişe etmek.” dedi.

Verilen bant ile ilgili sıkıntı olmadığını vurgulayarak, aktarım mekanizmasının zayıflığının sert inişin zorunlu olduğu bir durum olduğuna dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Uzun zamandır aktarım mekanizmasını güçlendirmek için çalıştıklarının altını çizen Akçay, Mart ayından bu yana mekanizmanın ciddi anlamda güçlendirildiğini savundu.

Cevdet Akçay, “Frene çok sert basmış gibi görünüyoruz ama bu sadece bir aylık, tek başına bir anlam ifade etmez.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın