Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kartı Kullananlar Dikkat! Ek Önlemler Gelecek mi?

TCMB Başkanı Fatih Karahan, enflasyon sunumunun artından kredi kartı faizleri ile ilgili gelen soruyu yanıtladı. Ek önlemler uygulanacak mı? İşte detaylar;
Kredi Kartı Kullananlar Dikkat! Ek Önlemler Gelecek mi?
HABER GİRİŞ

Türkiye’de enflasyonu düşürmek amacıyla kredi kartlarına yönelik ek sıkılaşma tedbirlerinin gelip gelmeyeceği, vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, enflasyon sunumu sonrasında kritik soruları yanıtladı.

Soru-cevap bölümünde Fatih Karahan’a “Kredi kartı faizlerinde ek sıkılaşma olabileceğini düşünüyor musunuz?” sorusu soruldu.

Karahan, kredi kartı konusunda sadece azami faizleri düzenleme yetkileri olduğunu, faiz konusunda yakın dönemde bir ayarlama yaptıklarını hatırlattı. Mart ayında nakit avans işlemleri ile kredili mevduat hesaplarında uygulanacak aylık azami akdi faiz oranları artırılmıştı.

“Dengelenme Başladı”

Her türlü kredi gelişmelerini yakından takip ettiklerini belirten TCMB Başkanı, “Şu aşamada ek bir önleme ihtiyaç duyulacağını düşünmüyorum.” dedi. Talep konusunda ek sıkılaşmayı Mart’ın sonunda yaptıklarını, ellerindeki verilerin kredi kartı ile yapılan harcamalardaki zayıflamayı gösterdiğini dile getirdi.

Kapsamlı bir ekip ile çalıştıklarını vurgulayan Karahan, epey nabız tuttuklarını söyledi ve “Gelen işaretler talepte dengelenmenin başladığını gösteriyor.” dedi.

GCM Yatırım Banner

TCMB Başkanı, enflasyon sunumunda yaptığı açıklamalarda enflasyonun öngörülerinin üzerinde olduğunu ve yıl sonu enflasyon tahmininin arttığını bildirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.