Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

S&P Global Yıl Sonu Dolar/TL Beklentisini Paylaştı

S&P Global Kıdemli Direktörü Frank Gill, yeni bir bir not artışı için net rezervlere bakacaklarını ve ekonomide sert iniş ihtimalini değerlendirdiklerini söyledi.
S&P Global Yıl Sonu Dolar/TL Beklentisini Paylaştı
HABER GİRİŞ

S&P Global Kıdemli Direktörü Frank Gill,, Bloomberg HT’ye Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin kredi notunu B’den B+’ya yükselten derecelendirme kuruluşunun direktörü, yeni bir artış ihtimalini değerlendirdi.

Gill, Türkiye’de hane halkında dolarizasyon olduğunu gördüklerini ifade ederek, cari açığın milli gelire oranının yüzde 2’nin altına gelmesini beklediklerini kaydetti.

Türkiye’deki dolarizasyon ve büyüme beklentisine dair konuşan kıdemli direktör, “Büyüme hedeflerimize ve istatistiksel olarak 2024’teki baz etkisini dışarıda bırakırsak, biz büyümenin yüzde 1,1-1,3 civarında olmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

Ekonomi mevcut koşullarda bu kadar dolarize olmuşken, dolar kurunun en önemli çıpalardan biri olacağını belirten Gill, Dolar/TL’de yıl sonunda 34-35 seviyesini öngördüklerini sözlerine ekledi. Dolar kuru halihazırda 32 TL yakınlarında işlem görüyor.

Asgari Ücret için İkinci Zam Tahmini

Asgari ücrette geçen yıl yapılan artışların marjlarda düşüş yarattığını söyleyen Gill, bu yıl hükümetin TL’yi istikrarlı tutma çabasında olabileceğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Baz senaryolarının bu yıl asgari ücrete ikinci zam olmayacağı yönünde olduğunu vurgulayan direktör, bunun enflasyon için kritik bir süreci beraberinde getireceğini ve 2025’in kur beklentilerini de şekillendirebilecek bir gelişme olacağına dikkat çekti.

Türkiye için gelecekte olası not artışı ihtimalini değerlendiren Gill, “Bir not artışı daha olması için Türkiye’nin net rezervlerine bakacağız. Türkiye ekonomisinde sert inişi göz ardı etmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.